Ukrayna'dan Kırım Tatarcayı Google Çeviriye ekleme teklifi

Güncel
Anife Bilal
10 Aralık 2020, 16:33
Anife Bilal
10 Aralık 2020, 16:33

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Google şirketine başvurarak Google Translate uygulamasına Kırım Tatar dilinin dahil edilmesini istedi.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı basın servisi tarafından dün yayımlanan açıklamada, bakanlığın, Google Translate uygulamasına Kırım Tatar dilinin eklenmesi için başvuruda bulunduğu bildirildi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov, Google şirketine yazdığı mektupta Google Çeviri hizmetine Kırım Tatar dilini ekleme çağrısında bulundu.

UKRAYNA’DAN KIRIM TATARCA İÇİN GOOGLE ŞİRKETİNE BAŞVURU

Gönderilen mesajda, Ukrayna’nın yerli halklarından birinin dili olan Kırım Tatar dilinin ülkenin kimlik ve etnokültürel bütünlüğünün ayrılmaz bir unsuru olduğu ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Reznikov, “Eminiz ki, Kırım Tatar dilinin Google Çeviri hizmetine dahil edilmesinin Kırım Tatarca konuşan insanların sayısını artırmaya yardımcı olacak, dilin kullanım alanlarının genişletilmesi için uygun koşullar sağlayacak, diğer etnik grupları Kırım Tatar dilini öğrenmeye teşvik edecek bu da nihayetinde yerli halk olan Kırım Tatar halkının ve böylece de tüm Ukrayna’nın kültürel mirasına büyük katkı sağlayacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Snaver Seythalilov şu an Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığının yeni internet sayfasının geliştirildiğini ve ilgili sayfada tüm resmi bilgilerin Kırım Tatar dilinde de yayımlanacağını bildirirken, “Kırım Tatar dili günlük kullanım, eğitim, araştırmalar için olabildiğince ulaşılabilir olmalıdır. Kırım Tatarcanın Google Çeviri hizmetine eklenmesi için Kırım Tatarca olabildiğince çok metin dizisinin bulunması gerektiğini anlıyoruz. Bu yüzden Kırım Tatar toplumu çalışmalara katılmaya hazır. Bu Kırım Tatarları için çok önemli.” dedi.