Ukrayna'dan Kerç Boğazı saldırısına adı karışan Ruslara karşı yaptırım hazırlığı

12 Şubat 2020, 01:56

Ukrayna’nın Gazilerden Sorumlu Bakanlığı ve Kırım İnsan Hakları Grubu, kasım 2018’de Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna savaş gemilerine yapılan saldırıya katılan bazı Rus vatandaşına, yaptırım uygulanmasına ilişkin bir karar tasarısı hazırladı.

Karar tasarısına göre, yaptırımlar Kasım 2018’de Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna savaş gemilerine yapılan saldırıda ve Ukraynalı denizcilerin alıkonulma sürecinde yer alan Rus vatandaşlarına karşı uygulanacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlık, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri gemilerine yapılan saldırıda yer alan kişilerle ilgili bilgileri topladı. Ayrıca geçici olarak işgal edilen Kırım’da, Ukrayna vatandaşlarını kovuşturan sözde soruşturma görevlileri, savcılar ve hakimler hakkında da birçok veri toplandı.” diye bildirildi.

KONUYLA İLGİLİ KARAR TASARISI BAKANLAR KURULUNDA OYLANACAK

Karar tasarısının incelenmesi için, gerekli çalışmaların başladığı ve Bakanlar Kurulunda oylamaya sunulacağı kaydedildi. Bakanlar Kurulunun tasarıyı onaylaması durumunda ilgili yaptırım belgesi, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin yaptırımları uygulaması için yasal dayanak oluşturacak.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi. Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.


Kerç Boğazı
Rusya
Ukraynalı denizciler
yaptırım
Bunlara da bakın: