Ukrayna’dan İsviçre’ye Kırım Platformu’na katılma teklifi

Haberler
Anife Bilal
08 Aralık 2020, 21:45
Anife Bilal
08 Aralık 2020, 21:45

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, İsviçre Dışişleri Bakan Yardımcısı Krystyna Marty ile görüşme yaptı. Ceppar, İsviçre’yi Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak olan Kırım Platformu’na katılmaya davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, bugün çevrim içi olarak İsviçre Dışişleri Bakan Yardımcısı Krystyna Marty ile görüştü. Ceppar, görüşmede, işgal edilen Kırım’daki durum hakkında bilgi verdi ve İsviçre’ye Kırım Platformu’nun çalışmalarına katılma çağrısında bulundu.

UKRAYNA’DAN İSVİÇRE’YE KIRIM PLATFORMU’NA KATILMA TEKLİFİ

Açıklamada, “Emine Ceppar, Krystyna Marty’ye Kırım’daki insan hakları ihlalleri ve Rusya’nın Kırım’ı askerileştirilmesini hakkında bilgi verdi; Kırım Platformu girişiminin öncelikli hedeflerini tanıttı ve İsviçre’yi onun çalışmalarına katılmaya davet etti.” denildi.

Bununla birlikte, Bakan Yardımcısı Marty, İsviçre’ye uluslararası örgütlerin çalışmaları çerçevesinde Ukrayna’ya verdiği kararlı destek için teşekkür ettiği bildirildi.

Öte yandan İsviçre Dışişleri Bakan Yardımcısı, ülkesinin hiçbir zaman Kırım’ın işgalini tanımayacağını teyit ederek işgal altındaki yarımadadaki insan hakları ihlalleri ile ilgili büyük endişe duyduklarını belirtti. Kırım’ın işgalden kurtarılma konusunun uluslararası toplumunun gündemine getirilmesi gerektiğini kabul eden Marty, ülkesinin Ukrayna’nın Kırım Platformu girişimine katılma teklifini inceleyeceğine dair güvence verdi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.