Ukrayna'dan işgal altındaki Kırım yakınlarında tatbikat

Güvenlik
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 11:58
Anife Bilal
07 Nisan 2021, 11:58

Ukrayna, Rus işgali altında bulunan Kırım yakınlarında kıyı savunma tatbikatı düzenledi. Tatbikat kapsamında Ukraynalı askerler, olası düşman saldırılarına karşı koyma beceresini test etti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait savaş helikopterleri ve hava taarruz birlikleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım yakınlarında bu sabah askeri tatbikat düzenledi. Ukrayna ordusu hava taarruz birlikleri, tatbikat kapsamında muhtemel bir düşman saldırısına karşı koyma eğitimi aldı. Öte yandan, savaş helikopterleri mürettebatı, paraşütçülere ateş desteği sağlama ve yaralıları savaş alanından tahliye etme eğitimi aldığı belirtildi.

UKRAYNA ORDUSU, KIRIM YAKINLARINDA ASKERİ TATBİKAT YAPTI

İşte Ukrayna ordusunun Kırım yakınındaki tatbikatından görüntüler:

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Daha önce Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Vadım Skibitskıy, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle askeri güçlerini Ukrayna sınırına çektiğini anlattı. Skibitskıy yaptığı açıklamada, “Tatbikat kisvesi altında birlikler, poligonlar oluşturulur ve birlikler sınırlarımıza yakın konuşlandırılırlar.” ifadeleri kullandı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

RUSYA SAVAŞA HAZIRLIK DENETİMİ BAŞLATTI

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Nisan’da Rusya’nın tüm askeri noktalarında savaşa hazırlık denetimlerine başlandığını bildirdi.  Şoygu, poligonlarda çalışmaların başladığının altını çizerek, “Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlık planına uygun olarak askeri idare organlarında, bölgelerde ve birliklerde denetimlere başlandı. Askerler, taktik, özel ve iki taraflı tatbikatlar yapmak üzere poligonlarda çalışmalara başladı” dedi.