Ukrayna'dan İran'a: Suçluların adaletli bir şekilde cezalandırılmasını istiyoruz

21 Ocak 2020, 12:44

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e resmi ziyaret kapsamında gelen İran Ulaştırma Bakanı Muhammed İslami ile bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, görüşme sırasında Ukrayna Dışişleri Bakanı Prıstayko, uçak kazasının şeffaf ve tarafsız olarak soruşturulması ve suçluların adaletli bir şekilde cezalandırılmasının tüm Ukrayna toplumu için büyük önem taşıdığını ifade etti. Prıstayko, ülkesi için olayın tüm koşullarının araştırılması konusunda İran ile geniş ve açık bir işbirliği kurmanın son derece önemli olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed İslami de, görüşme sırasında İran yönetimi adına uçak kazasında hayatını kaybedenlerin ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilediğini ve ülkesinin objektif bir soruşturma sağlamak için yapıcı işbirliğine hazır olduğunu bildirdi.

DÜŞÜRÜLEN UÇAKTA 176 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ: İRAN’DAN 3 GÜN SONRA İTİRAF GELDİ

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti. Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “cruise (seyir) füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu itiraf etmişti.

Uçakta 9’u mürettebat 2’si yolcu olmak üzere 11 Ukrayna vatandaşı bulunuyordu.


İran
uçak kazası
Ukrayna
Bunlara da bakın: