Ukrayna'dan İran'a düşürülen uçağın kara kutusunu almak için baskı

Güncel
Ozan Barış Erim
11 Şubat 2020, 12:26
Ozan Barış Erim
11 Şubat 2020, 12:26

Ukrayna Dışişleri Bakanı Prıstayko, 8 Ocak’ta başkent Tahran üzerinde düşürülen Ukrayna uçağının kara kutuları için baskı İran’a baskı yaptıklarını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadım Prıstayko, 8 Ocak 2020’de başkent Tahran üzerinde düşürülen Ukrayna uçağına ilişkin İran’a baskı yaptıklarını söyledi.

İtalya’nın başkenti Roma’da bir dizi resmi temaslarda bulunan Prıstayko, Yabancı Basın Derneği’nde basın toplantısı düzenledi. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalandıktan düşürülen uçak konusuna değinen Prıstayko, “Tahran ile gerek uçağın kara kutuları gerek diğer iş birliği konuları başından beri zor oldu, ama biz mesajımızın arkasında durmaya çalışacağız. Uzun vadede kara kutuları nasıl alacağımız ve nasıl soruşturacağımıza dair planımız var. 5 ülkeyle iş birliği halindeyiz.” dedi.

“ATIŞ EMRİNİ KİM VERDİYSE ADALET ÖNÜNE ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Kara kutuları verme planı olmadığını 19 Ocak 2020 tarihinde açıklayan İran’a baskılarını sürdüreceklerini dile getiren Prıstayko, “Biz emir-komuta zincirinde kim var, emri kim verdi bilmek ve onun adaletin önüne çıkmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA ULUSLARARASI HAVAYOLLARI UÇAĞI KAZASI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.