Ukrayna'dan gelen Kırım Tatarları için Eskişehir’de iftar programı düzenlendi

Diaspora
qha muhabir
04 Nisan 2022, 10:52
qha muhabir
04 Nisan 2022, 10:52

Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, EKHAD (Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) ile Kırım Gelişim Vakfı, dün akşam Eskişehir’de Kırım Tatar sığınmacılara iftar yemeği verdi. Kırım Tatar sığınmacılar için düzenlenen iftar yemeği etkinliğine; Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Metin Başaran, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Eskişehir Kırım Tatar Teşkilatları başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Rusya’nın işgal girişimi yüzünden Ukrayna’da evlerini terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarları, Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Türkiye’ye tahliye olan Kırım Tatarlarının bir kısmı da Eskişehir’e gelmişti.

Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, EKHAD (Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) ile Kırım Gelişim Vakfı ev sahipliğinde Eskişehir’e gelen Kırım Tatarları için dün akşam iftar yemeği programı düzenledi. Programa, Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Metin Başaran, Kütahya Vali Yardımcısı Aydın Börü, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Avukat Kazım Kurt, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Serhat Özübek, Eskişehir Kırım Teşkilatları Başkanları ve Yönetim Kurulu üyelerinden, Romanya Dobruca Kırım Göçmenleri Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, EKHAD Başkanı Recep Şen, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Ercan Bozkurt, Kırım Gelişim Vakfı Başkan Vekili Haluk Yaşayanlar, Eskişehir İl Göç İdaresi Müdürü ve kurum personelleri katılım sağladı.