Ukrayna'dan Fransa'ya Kırım Platformu'na davet

Haberler
E. K.
03 Kasım 2020, 13:50
E. K.
03 Kasım 2020, 13:50

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Fransa’yı Kırım Platformu’na katılmaya davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian görüştü. Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2 Kasım günü yapılan görüşme sırasında Bakan Kuleba, Fransa’yı, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek için kurulan Kırım Platformu’nun çalışmalarına katılmaya davet etti.

FRANSA KIRIM PLATFORMU’NA KATILMAYI DEĞERLENDİRECEK

Yapılan açıklamada, “Dmıtro Kuleba, Fransa’yı Kırım Platformu’nun çalışmalarında aktif rol almaya davet etti. Jean-Yves Le Drian yapılan davet için teşekkürlerini bildirerek Fransa’nın, Kırım’ın ilhak girişiminin tanınmaması konusundaki ilkeli tutumunun ve Rusya’ya karşı ilgili kısıtlayıcı tedbirler politikasının devam edeceğine dair güvence verdi. Bu bağlamda Fransız tarafı, Kırım Platformu’nun faaliyete geçmesi ile ilgili bilgileri değerlendirecek.” ifadeleri kullanıldı.

FRANSA UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE OLAN DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Bunun yanı sıra tarafların, Donbas’taki Rusya-Ukrayna savaşının barışçıl yolla çözülmesi için oluşturulan “Normandiya Formatı” çerçevesinde diplomatik çabaların dinamiklerini müzakere ettiği bildirilen açıklamada; Fransız Bakanın, Paris’in, uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme konusundaki tutumunun değişmediğini vurguladığı belirtildi.