Ukrayna'dan ek 500 milyon avro değerindeki destek paketi için AB'ye teşekkür

Ekonomi
Ömer Kaya
14 Mayıs 2022, 09:30
Ömer Kaya
14 Mayıs 2022, 09:30

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, söz konusu destek paketi için Kuleba’nın Borrell’e Ukrayna’ya verilen destekten ötürü teşekkür ettiğini açıkladı.

Avrupa Birliği, Ukrayna’ya yönelik ek 500 milyon avroluk destek paketini açıkladı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, söz konusu kararı memnuniyetle karşılayarak, AB Yüksek Temsilcisi Borrell’e teşekkürlerini bildirdi. Borrell, “Bugün yakın arkadaşım AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştüm. Savunmasını güçlendirmek için Ukrayna’ya 500 milyon avroluk ek AB desteği sağlama önerisine minnettarım” dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, dün itibarıyla altıncı AB yaptırım paketini açıklamış ve AB’nin Ukrayna-Rusya Savaşı kapsamında tutumunu bir kez daha yinelemişti. Bu açıklamada, Avrupa Birliğinin meşru müdafaa hakkını kullanması için Ukrayna’ya 500 milyon avro daha ek destek paketi tahsis edeceği açıklanmıştı.