Ukrayna'dan, Donbas'ta artan saldırılar için Rusya'ya uygulanan baskıyı arttırma çağrısı

20 Şubat 2020, 13:09

Ukrayna uluslararası toplumu Minsk Anlaşmaları ve Normandiya Zirvesi’nde varılan anlaşmaları ihlal ettiği için Rusya’ya uygulanan yaptırım baskısını artırmaya davet etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güvenlik İşbirliği Forumunda konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar temsilcisi İgor Lossovskiy, “Uluslararası toplumu Minsk Anlaşmalarının söz konusu ihlaline, ayrıca Paris’te düzenlenen Normandiya Zirvesi’nde varılan anlaşmalarının ihlaline tepki göstermeye davet ediyoruz. Donbas’taki çatışmanın tarafı olarak üstlendiği barış yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamak için Rusya’ya uygulanan baskıyı arttırmalıyız.” dedi.

Rus işgalci güçlerinin 18 Şubat 2020 tarihinde Lugansk bölgesinde topçu saldırısı düzenlediğini ve saldırı sırasında Minsk Anlaşmaları çerçevesinde yasaklanan silahların kullanıldığını belirten Ukrayna temsilcisi, “Bunun sıradan bir saldırı olmadığını Ukrayna pozisyonlarını delme, çatışma hattını geçme ve yeni mevziler kazanma girişimi olduğunu vurgulamak istiyorum.” diyerek saldırı sonucu bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini ve 5 askerin yaralandığını kaydetti.


AGİT
Donbas
Rus saldırganlığı
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: