Ukrayna'dan çıkarılan madenler Rus savunma sanayisinde kullanılıyor!

18 Ekim 2019, 19:53

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşı, Rus oligark ve Rus alüminyum devi Rusal şirketinin sahibi Oleg Deripaska’nın şirketine bağlı iştirak şirketi, Ukrayna’daki madenlerde kuvarsit çıkarıyor. Ukrayna’dan çıkarılan kuvarsit, Rusya’da savunma sanayiinde kullanılıyor.

“Shemı” isimli programı muhabirlerinin hazırladığı habere göre, Deripaska’ya bağlı şirket Ukrayna’da kuvarsit çıkararak onu Rusya’ya gönderiyor. Daha sonra kuvarsit Rus savunma sanayisinde kullanılıyor.

DERİPASKA’NIN UKRAYNA’YA GİRİŞİ YASAK!

Deripaska, mayıs 2018’de Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin yaptırım listesine dahil edildi. Yaptırımlar çerçevesinde Deripaska’nın Ukrayna’ya giriş yapması ve Ukrayna’da mali faaliyetleri yürütmesi yasak. Yaptırım listesinde ayrıca Deripaska’nın şirketi Rusal da yer alıyor. Ancak Ukrayna’daki madenlerden kuvarsitin çıkarılması isminin yaptırım listesinde olmayan Güney Kıbrıslı şirket aracılığıyla yapılıyor. 

Gazetecilerin araştırmasına göre, her hafta Ukrayna’dan Rusya’ya yüzlerce ton kuvarsit gönderiliyor. Madenden bir yıl boyunca çıkarılan kuvarsitin neredeyse hepsi Rusya’ya gönderildiğini vurgulayan gazeteciler, Ukraynalı şirketlere madenden çıkarılan kuvarsitin çok küçük kısmının satıldığını belirtti.


Oleg Deripaska
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: