Düşürülen Malezya uçağının faillerinden biri operasyonla Kıyiv'e getirildi

Güncel
Ömer Kaya
05 Temmuz 2019, 14:12
Ömer Kaya
05 Temmuz 2019, 14:12

Ukrayna semalarında Rus ayrılıkçılar tarafından füze ile düşürülen Malezya uçağı sabotajından sorumlu tutulan 4 kişiden biri, özel operasyon ile yakalanarak tutuklandı.

2017 Temmuz ayında Ukrayna semalarında Rus ayrılıkçılar tarafından füze ile düşürülen Malezya uçağı olayı aydınlığa kavuşuyor.

SÖZDE DONETSK HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI YAKALANDI

Hollanda makamlarının sabotajdan sorumlu tutukları 4 kişiden biri Ukrayna güvenlik birimlerinin cephe ötesi özel operasyonu ile yakalanarak Kıyiv’e getirildi. Kendisini Donetsk Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı ilan eden Ukrayna vatandaşı ayrılıkçının bulunduğu yer tesbit edildi. Yıldırım bir baskın ile cephe hattı gerisinde yakalanan Volodımır Zemaç, Ukrayna Başsavcılığının yakalama emri uyarınca Kıyiv’e getirilerek sorgulandı.

Sabotaj sorumlusu Sözde Donetsk Hava Kuvvetleri Komutanı Zemaç’ın avukatı Roman Hontarev’in gelişmelerle ilgili Ukrayna basınına yaptığı açıklamada, “Müvekilim sabotaj suçlaması ile Kıyiv Schewtschenkiwski Bölge Mahkemesi tarafından zanlı olarak tutuklandı. Tutukluluk nedeni, terör örgütü kurmak ve tutukluluk süresi şimdilik 60 gün” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA’DAN CEPHE ÖTESİNDE İLK GÜVENLİK OPERASYONU

Rus basınından elde edilen bilgilere göre; söz konusu operasyon Hollanda makamlarının zanlıları belirlemelerinin ardından Ukrayna Başsavcılığı 4 zanlı hakkında yakalama emri çıkartılmasıyla başladı. Zanlılardan Sözde Donetsk Hava Kuvvetleri Komutanı’nın yeri, Rus işgalinde bulunan Snijne bölgesi olarak belirlendi. Aslında bir emekli olan şahıs, güç kullanılarak derdest edildi ve Ukrayna kontrolündeki bölgeye getirildi.

Olay, Ukrayna güvenlik birimlerinin cephe ötesi ilk güvenlik operasyonu olarak tarihe geçti.

DÜŞÜRÜLEN MALEZYA UÇAĞINDAN KURTULAN OLMAMIŞTI

Bilindiği üzere, Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ülkede, 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.

İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.

Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.

JIT: UÇAK RUS FÜZESİ TARAFINDAN VURULDU

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014’te Ukrayna’da düşürülen sözkonusu uçağın, Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etmişti.
JIT, füzenin Kursk’ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53. Hava Savunma Tugay Birliğine ait olduğunu da belirtmişti.

Ancak Rusya’dan halen uçağın düşürülmesi konusunda herhangi bir adım atılmadığı öğrenildi.