Ukrayna'dan BM üye ülkelerine Rusya'nın yasa dışı eylemlerini kınama çağrısı

Haberler
E. K.
16 Ekim 2020, 15:24
E. K.
16 Ekim 2020, 15:24

Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeleri, Kırım’daki yasa dışı askere alımlar dahil olmak üzere Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınamaya davet etti.

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsya, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i geçici Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine alınmaya devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna BM Daimi Temsilciliğinden dün yapılan açıklamada, uluslararası insancıl hukuk uyarınca, işgalci gücün işgal altındaki topraklarda yaşayanları kendi silahlı kuvvetlerinde hizmet vermeye zorlamasının yasak olduğu vurgulandı.

BM KURUM VE KURULUŞLARI DA DAVET EDİLDİ

Ukrayna, BM üye devletlerinin yanı sıra ilgili BM kurum ve kuruluşlarını Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınamaya ve Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilmiş topraklarında bu uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları ihlallerine uygun şekilde yanıt vermeye çağırdı.

ZORUNLU ASKERLİK UYGULAMASI SAVAŞ SUÇU

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın, işgal ettiği Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) zorunlu askerlik kampanyasını sürdürerek Ukrayna’ya karşı saldırganlığını devam ettirdiğini, Kırımlı gençlerin Rus ordusunda zorunlu askerlik hizmetine alınmasının ise savaş suçu olduğunu vurgulamıştı.

KIRIMLI GENÇLERİN ZORLA ASKERE ALINMASI

Kırım’da işgalciler tarafından yapılan tüm yasa dışı askere alımların kayıt altına alındığını belirten Bakan Kuleba, “Zamanı gelecek ve tüm bunlar davaya (Ukrayna Rusya’ya karşı) dahil edilecek ve Rusya cezasını çekecek.” değerlendirmesini yaptı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci yönetim, yasa dışı şekilde Kırımlı gençleri Rus ordusuna zorunlu askerlik hizmetine almaya devam ediyor. Rusya’nın, Kırım’ı işgal ettikten sonra iki ayrı birim olarak topraklarına dahil ettiğini açıkladığı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde 2020 sonbahar döneminde toplam 2 bin 500’den fazla genci zorunlu askere alacağı bildirildi.

2015’TEN BERİ KIRIMLILAR RUS ORDUSUNDA ASKERİ HİZMETE ZORLANIYOR

Rus işgalci yönetimi 2015 yılında Kırımlıları Rus orduya zorunlu askeri hizmete almaya başladı. Rus yönetiminin söz konusu faaliyetleri Savaş Zamanlarında Sivillerin Korunmasına Dair Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor.

RUSYA ULUSLARARASI HUKUKU GÖRMEZDEN GELİYOR

Bu hükümlerin, Kırımlıların işgalcilerin ordusunda hizmet etmeye zorlandığının kanıtı olduğunu belirten insan hakları savunucuları, her yeni askere çağırma döneminden sonra Rus ordusunda askerlik hizmetinden kaçınma suçlamasıyla açılan dava sayısının arttığına dikkat çekiyor.