Ukrayna’dan Avrupa Konseyine: Kırım Tatarlarını yeni baskılardan koruyun!

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 15:10
Anife Bilal
28 Mart 2019, 15:10

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde bulunan (AKPM) Ukrayna heyeti, Avrupa Konseyi yöneticilerine başvurarak Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarını baskılardan korumak için elindeki olanakları kullanmaya davet etti.

AKPM’deki Ukrayna heyeti başkanı Vladimir Aryev, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı gerçekleştirilen yeni baskı dalgasıyla ilgili Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AKPM Başkanı Liliane Maury Pasquier’ye başvurdukları bildirdi.

Vladimir Aryev yaptığı açıklamada, “Avrupa Konseyi yöneticilerinden yarımadanın yerli halkını korumak için örgütün mevcut mekanizmalarını kullanmalarını istiyoruz. Ayrıca Avrupa Konseyinin öncelikli olarak savunması gerektiği insan hakları ve uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmeye devam eden Rusya’nın AKPM’ye koşulsuz geri döndürme girişimlerini durdurmayı talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha önce, Ukrayna’nın Avrupa Konseyi Temsilcisi Dmitriy Kuleba yaptığı açıklamada, “Biz endişe duyulduğuna yönelik alışılmış açıklamaların yanında Kırım Tatarlarını korumayı sağlayacak belirli adımların da atılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullanarak Avrupa Konseyine çağrıda bulunmuştu.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonularak FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler bir mahalleyi çevirmeye almıştı ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarının evlerinde 27 Mart tarihinde düzenlenen aramalardan sonra gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı almıştı.

Rus işgalcilerin dün Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü bugün Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı.