Ukrayna’dan AGİT’e “Rus gözlemci” reddi

Güncel
Ömer Kaya
21 Mart 2019, 11:37
Ömer Kaya
21 Mart 2019, 11:37

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)  Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi tarafından Ukrayna’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine resmi gözlemci olarak önerilen 24 Rus vatandaşının kaydını yapmayı reddetti.

Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, “Merkez Seçim Komisyonu, Ukrayna’nın “Ukrayna Cumhurbaşkanı Seçimleri Hakkında” Kanunununun ilgili hükümlerine göre, Ukrayna Parlamentosu tarafından saldırgan devlet veya işgalci devlet olarak tanınan bir devletin vatandaşı uluslararası kuruluşlardan resmi bir gözlemci olamayacağını belirledi.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Parlamentosu, ülkede yapılan seçimlere Rusya’dan gelen gözlemcilerin katılmasını engellemeyi öngören yasa tasarısını 7 Şubat tarihinde kabul etmişti.

Söz konusu yasa ile “Ukrayna Cumhurbaşkanı Seçimleri Hakkında”, “Ukrayna Milletvekili Seçimleri Hakkında”, “Yerel Seçimler Hakkında” yasalarına getirilen değişiklik, Ukrayna Parlamentosu tarafından saldırgan devlet veya işgalci devlet olarak kabul edilen devletin vatandaşlarının, yabancı devlet veya uluslararası kuruluş adına ülkedeki seçimlere gözlemci olarak katılmasını yasaklıyor.

Ukrayna’da cumhurbaşkanı seçimleri 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak.