Ukrayna'dan ABD'ye çağrı: Rusya'yı terörizm sponsoru devlet olarak tanıyın!

Güncel
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 12:02
Anife Bilal
04 Mayıs 2022, 12:02

Rusya, Ukrayna’daki sivil yerleşim yerlerine bomba ve füze atarak sivilleri öldürmeye devam ederken Ukrayna Parlamentosu, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Rusya’yı terörizm sponsoru devlet olarak kabul etme çağrısını içeren kararı kabul etti.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosu’nun ABD Kongresi’ni Rusya’yı terörün sponsoru olan devlet olarak tanımaya çağırdığını bildirdi. Umerov sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna Parlamentosunun sıkıyönetim şartları altında çalışmaya sürdürdüğünü belirtirken, “Ukrayna Parlamentosu, ABD Kongresi’ni Rusya’yı terörün sponsoru devlet olarak tanımaya çağırdı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi ile işbirliği ile ilgili yasayı kabul etti.” ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY’DEN RUS ORDUSUNU TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMA ÇAĞRISI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına dikkat çekerek, “Rusya, terörü destekleyen bir devlettir. Rusya Silahlı Kuvvetleri terör örgütü olarak tanınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA’NIN, UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ AYLARDIR SÜRÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 400’den fazla sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.