Ukrayna’dan 72 Kremlin esirine mali yardım

Ekonomi
Anife Bilal
20 Eylül 2021, 18:24
Anife Bilal
20 Eylül 2021, 18:24

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Kremlin yönetimi tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının ailelerine maddi destek sağlamaya devam ediyor. İşgalci Rus yönetimi tarafından yasa dışı olarak mahkum edilen 6 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsağın ailesine 100’er bin grivna (32 bin 457 TL) daha mali yardım sağlanacak. 

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus yönetimi tarafından yasa dışı olarak mahkum edilen 6 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsağın ailesine daha mali desteğin sağlanacağını aktarıldı. Her bir aileye 100’er bin grivna ödeneceği belirtildi.

Bunun dışında bakanlığın açıklamasına göre, Rus esaretinden kurtulan 66 Ukrayna vatandaşı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü silahlı saldırganlığı sonucunda alıkonulan kişi olarak tanındı. Açıklamada söz konusu Ukrayna vatandaşlarına tek seferlik 100’er bin grivnalık mali yardımın sağlanacağı ifade edildi. Böylece toplamda 72 Kremlin esirine mali yardım sağlanacak.

Daha önce, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Rus işgalci yönetimi tarafından düzmece suçlamalar çerçevesinde yasa dışı olarak alıkonulan 17 Ukrayna vatandaşı siyasi tutsağın ailesine maddi destek sağlandığını bildirmişti.