"Ukrayna’daki yeni hükûmetin Normandiya Formatına yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz"

06 Eylül 2019, 15:33

Washington, Ukrayna’da hükûmetin değişmesini Donbas’taki durumun çözülme sürecine yeni bir ivme vermesini bekliyor.

The Daily Signal gazetesine röportaj veren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Aktif bir şekilde doğru çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bunu çözebileceğimizi umut ediyoruz. Ayrıca, Ukrayna’daki yeni hükûmetin Normandiya Formatına yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pompeo, ayrıca çatışmayı azaltmak için Rusya’nın adımlar atması gerektiğini de vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı, ABD’nin barışçıl müzakerelere katılıp katılmayacağı konusunda bilgi vermedi ancak BD’nin aktif bir şekilde bu sürece dahil olduğunu söyledi.

POMPEO: KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMAMAYA DEVAM EDİYORUZ

Pompeo, 24 Ukraynalı denizcinin serbest bırakılmasının Vladimir Putin tarafından müzakereleri başlatmak için iyi bir başlangıç olacağını ifade etti.

ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımında yaşanan gecikme hakkında da bilgi veren Pompeo, vergi mükelleflerinin parasının ABD’nin çıkarlarına harcanmasını sağlamak için politikalarını sürekli gözden geçirdiklerini söyledi.

Ayrıca, Pompeo ABD’nin Kırım’ın işgalini tanımamaya ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kınamaya devam ettiğini de hatırlattı.

ABD
MİKE POMPEO
Normandiya formatı
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: