Ukrayna'daki Sea Breeze tatbikatına rekor sayıda ülke katılacak

Haberler
E. K.
22 Haziran 2021, 18:10
E. K.
22 Haziran 2021, 18:10

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Karadeniz’de düzenlenen Sea Breeze 2021 askeri tatbikatına rekor sayıda ülkenin katılacağı açıklandı. Ukrayna’nın ev sahipliğinde Karadeniz’de yapılacak askeri tatbikata bu sene 6 kıtadan 32 ülkenin yer alacağı kaydedildi.

Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından her yıl Karadeniz’de düzenlenen Sea Breeze tatbikatına bu sene 32 ülkeden 5 bin asker katılacak. ABD Kıyiv Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, gelecek hafta başlayacak tatbikatlarda ayrıca 32 gemi, 40 uçak ve 18 özel harekat ve dalış ekibi yer alacak. Ayrıca ABD Deniz Kuvvetleri’nin Akdeniz’de konuşlu Altıncı Filosu da tatbikata katılacak.

TÜRK İHA’LARI DA KULLANILACAK

Bunun yanı sıra bu yılki tatbikatlarda Taktik İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2’lerin kullanılacağı bildirildi. Tatbikatlar, Karadeniz’in kuzeybatı kesiminde ve ayrıca Mıkolayiv, Herson ve Odesa bölgelerinde yapılacak.

Sea Breeze, ABD Savunma Bakanlığı ile Ukrayna Savunma Bakanlığı arasında savunma ve askeri ilişkiler alanında mutabakat ve işbirliği memorandumu uyarınca 1997 yılından bu yana Ukrayna’da yürütülen çok uluslu bir askeri tatbikattır. Ukrayna ve ABD tarafından organize edilen tatbikatların amacı, Karadeniz bölgesi ülkeleri (Rusya hariç) arasındaki işbirliğini ve koordinasyonu geliştirmek.