Ukrayna'daki Rus saldırılarında onlarca sağlık çalışanı hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 19:57
Anife Bilal
07 Haziran 2022, 19:57

Rus işgal güçleri, 24 Şubat’tan bu yana sürdürdüğü saldırılarla Ukrayna’da 600’dan fazla sağlık kurumuna zarar verdi. Ayrıca, Rus saldırılarında onlarca sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

Rusya, Ukrayna’daki hastane ve okullar dahil olmak üzere hiçbir ayrım yapmaksızın sivil tesisleri vurmaya devam ediyor. Ukrayna Sağlık Bakanı Yardımcısı Mariya Karçeviç, bugün yaptığı açıklamada, “Bu insanlık dışı savaş sağlık sistemimizi çok etkiledi. Geniş çaplı işgal saldırısının başından bu yana işgalciler ülkemizde 600’den fazla sağlık kurumuna zarar verdi ve onlarca sağlık çalışanı öldürüldü.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’DA 184 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Ukrayna Başsavcılığından bugün yapılan açıklamada, Rus ordusunun saldırılarında bin 940 eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunlardan 184’ünün tamamen yıkıldığı duyurdu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.