Ukrayna'daki Rus saldırılarında 358 çocuk yaşamını yitirdi

Güncel
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 11:19
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 11:19

İşgalci Rus ordusunun sivillere yönelik saldırılarından en çok çocuklar zarar görüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı savaşın başından bu yana Rus saldırılarında toplamda bin 39 çocuk zarar gördü.

Ukrayna’da Rus işgal ordusu, her gün farklı yerleşim yerlerine saldırarak sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada şu ana kadar, 24 Şubat’tan bu yana Rus saldırılarında en az bin 39 çocuğun zarar gördüğünü duyurdu. Yapılan açıklamada, “21 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla Ukrayna’da bin 39’dan fazla çocuk Rusya Federasyonu’nun silahlı saldırganlığı nedeniyle zarar gördü. Çocuk savcılığının resmi verilerine göre 358 çocuk hayatını kaybetti ve 681’den fazla çocuk yaralandı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğundan zarar gören çocuklarının nihai sayısının henüz belirlenemeyeceği vurgulandı. Bilindiği gibi, Rusya’nın dün, Ukrayna’nın Harkiv kentine düzenlediği saldırıda 13 yaşındaki bir çocuk da dahil olmak üzere üç sivil hayatını kaybetti.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, milyonlarca Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.