Ukrayna'daki Rus saldırılarında 340'tan fazla çocuk hayatını kaybetti

Güncel
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 12:16
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 12:16

İşgalci Rus ordusunun saldırılarında Ukraynalı çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı savaşın başından bu yana Rus saldırılarında toplamda 978 çocuk zarar gördü.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Çatışmalar doğu bölgelerde yoğunlaşırken Rusya, her gün Ukrayna’nın farklı yerleşim yerlerine füze atarak sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ukrayna Başsavcılığı, bugün yaptığı açıklamada şu ana kadar, Rus saldırılarında en az 978 çocuğun zarar gördüğünü ifade etti.

Yapılan açıklamada, bu çocuklardan 343’ünün hayatını kaybettiği ve 635’inin yaralandığı bildirildi. Ayrıca, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu için zarar gören çocuklarının nihai sayısının henüz belirlenemeyeceği vurgulandı.

UKRAYNA’DA 215 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rus ordusunun saldırılarında, 2 bin 102 eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunlardan 215’inin tamamen yıkıldığı aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.