Ukrayna'daki Rus askeri varlığına bir kanıt daha!

18 Eylül 2020, 21:42

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Ukrayna’daki Rus askeri varlığına delil teşkil eden bir kanıt daha bildirdi.

Ukrayna’daki AGİT Özel Gözlem Misyonuna ait insansız hava araçları, 29 Ağustos 2020 tarihinde Rus ordusuna ait motorize obüsü tespit etti. Bu durum, Ukrayna’daki Rus askeri varlığına delil teşkil ediyor.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Ukrayna hükumetinin kontrolü dışındaki temas hattına 25 km’den daha yakın olan Rus askeri güçlerinin bulunduğu Lugansk bölgesine bağlı Buhaivka yakınlarında 122 mm’lik 12 kundağı motorlu obüs Gvozdika’yı tespit etti.

RUS ORDUSUNA AİT OBÜSLER UKRAYNA’NIN İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARINDA!

AGİT, söz konusu duruma ilişkin bir açıklama yaparak, bu durumun Minsk Anlaşması’nın Rusya tarafından açıkca ihlali olduğunu kaydetti. Tespit edilen tüm obüslerin, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Güney askeri bölgesinin 8.Ordu 2. Kolordusunun ikmali için Rusya’dan getirildiği öğrenildi.

Öte yandan, Minsk Anlaşmalarının ihlali niteliğindeki durum, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 3314 (ХХІХ) sayılı Kararı’nın 3. maddesine göre “Saldırganlık Eylemi” olarak sınıflandırılmakta.

Daha önce, Haziran 2020’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Rus silahlı güçleri tarafından işgal edilen Ukrayna’nın Lugansk bölgesine, Rusya’dan yasa dışı olarak 17 askeri kamyonun giriş yaptığını bildirmişti. AGİT, Ukrayna’daki Rus askeri varlığına ait güçleri dönem dönem tespit ederek, uluslararası kamuoyunun gözleri önüne seriyor.

DONBAS’TA RUS GÜÇLERİ VE UKRAYNA ORDUSU ARASINDA ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Rus askeri güçlerinin yer aldığı Donbas bölgesinde, Ukrayna ordusu ile çatışmalar sürüyor. Bilindiği gibi, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, geçen hafta düzenlediği toplantıda, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında “kapsamlı ateşkesin” sağlanması konusunda anlaşmıştı.

AGİT
Rusya
Bunlara da bakın: