Ukrayna'daki medya kuruluşları yayınlarında Kırım'a yüzde 1'den az yer ayırıyor

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2019, 16:02
Anife Bilal
20 Mayıs 2019, 16:02

Ukrayna’nın en iyi 20 medya kuruluşunda Kırım’la ilgili çıkan haberler, genel yayının sadece yüzde 0,5’ini oluşturuyor.

Radyo Hayat’ta yayınlanan “Akşam Hayatı” programında konuşan Ukrayna Toplumsal Bilgi Enstitüsü uzmanı Yana Maşkova, 22-26 Nisan tarihleri ülkenin en iyi medya kuruluşlarının yayınlarını izleyerek araştırma yaptıklarını bildirdi.

Ukrayna’daki medya kuruluşlarından Ukrinform, Censor.net, Ukrainskaya Pravda, Novoye Vremya, TSN ve diğer kuruluşların yayınları incelendi.

Maşkova, izleme sırasında Kırım’la ilgili 8 ana bilgi kaynağının tespit edildiğini ve genellikle Ukrayna basın kuruluşlarının bilgiyi, diğer Ukrayna kuruluşlarına dayanarak yaydığını ifade etti.

Maşkova, “Kırım’ın bilgi imgesi, çok büyük bir iş yapan Krım.Realii gibi kaynaklara dayanarak oluşturuluyor. Herkes onlardan haber alıyor. Bir tane daha çok önemli kaynak sosyal medya. Bunun dışında bazı haberler, Rus medya kuruluşlarından ve Kırım’ın sözde ‘devlet kuruluşlarına’ dayanarak yayınlandı.” cümlelerini kaydetti.

Araştırmaya göre Kırım’la ilgili bilgilerin yüzde 16,5’i sivil ve gönüllü kuruluşlar tarafından sağlanıyor, yüzde 15’i ise Rus medyasından.

Basın kuruluşları ise, sadece yüzde 5 durumundaki bilgiyi kendi muhabirlerden alıyordu.