Ukrayna'daki Karaylar temsilci organ kuracak

Haberler
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 12:11
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 12:11

Ukrayna’da yaşayan Karaylar temsilci organ kurmayı planlıyor. Ukrayna Karay Birliği’nin kurucusu Olena Arabacı (Olena Arabadzhy), ilgili kurumun “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasasını uygulamaya yardım edeceğini ifade etti.

Ukrayna’daki Karay Türkleri, Kırım Tatar Milli Meclisini (KTMM) örnek alarak kendi temsilci organını kurmak istiyor. Krım.Realii’ye konuşan Ukrayna Karay Birliği’nin kurucusu Olena Arabacı, “Devletimize ‘Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair’ yasasını uygulamaya yardım edecek temsilci organ kuracağız. Bu neden önemli? Çünkü artık bizimle bireysel olarak değil, Ukrayna’nın yerli bir halkının temsilcileri olarak muhatap olacaklar.” diye kaydetti.

En son 2001 yılında yapılan nüfus sayımına göre Ukrayna’da bin 200 Karay ikamet ediyordu.

UKRAYNA’NIN YERLİ HALKLAR YASASI

Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanıyan “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” isimli yasa, bugün yürürlüğe girdi. Yasanın hükümlerine göre, Ukrayna’nın yerli halkları ve temsilcileri, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi ve Ukrayna Parlamentosu tarafından tanınan uluslararası anlaşmaları çerçevesinde tanımlanan ayrıca Ukrayna Anayasası ve yasalarıyla öngörülen tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden kolektif ve bireysel olarak tam yararlanma hakkına sahip.

Söz konusu yasa aynı zamanda yerli halklarının enstitüleri gibi kurumların ve yerli halkların dil, din, örf ve adetlerini korumak adına başlatılan projelerin devlet tarafından desteklenmesi ve finanse edilmesini öngörüyor.