Ukrayna’daki Bayraktar İHA merkezinin inşaatı kasım ayında başlayabilir

Güvenlik
Anife Bilal
14 Ekim 2021, 14:45
Anife Bilal
14 Ekim 2021, 14:45

Baykar Makina şirketi, Ukrayna’da kuracağı insansız hava aracı (İHA) bakım ve eğitim merkezi inşaatının kasım ayında başlayabileceğini duyurdu. Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, merkez inşaatının Bayraktar şirketi tarafından finanse edileceğini belirtti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Baykar arasında, ortak insansız hava aracı bakım ve eğitim merkezi inşa edilmesine ilişkin protokol eylül ayında Kıyiv’de imzalandı. Dün gazetecilere açıklamalarda konuşan Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, insansız hava aracı bakım ve eğitim merkezin inşaatının en kısa zaman içinde başlayabileceğini bildirdi. Proje ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Taran, “Ukrayna’da Bayraktar insansız hava araçları için bakım ve eğitim merkezinin inşaatının Bayraktar şirketi tarafından finanse edilmesi planlanıyor. Çalışmalar başladı. Şu an arazi ile ilgili bürokratik prosedürlerimiz devam ediyor. Arazi Bayraktar’a devredilmeyecek, Ukrayna Savunma Bakanlığının mülkü olarak kalacak” diye aktardı.

Merkezin inşaatının çok yakında başlayabileceğini ifade eden Taran, “Bunun en kısa zamanda, belki de önümüzdeki ay olmasını umuyorum” dedi.