Ukrayna'daki Azerbaycanlılardan BM Ofisi önünde gösteri: Karabağ, bizim için şeref meselesidir

22 Temmuz 2020, 10:37

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 21 Temmuz 2020 tarihinde ülkede bulunan Birleşmiş Milletler Ofisinin önünde protesto eylemi gerçekleştirildi. Eylem, Ukrayna’daki Azerbaycanlılar Diasporası ve Kıyiv Azerbaycanlılar Kongresi tarafından düzenlendi.

Gösteri, Ermenistan-Azerbaycan arasında yeniden alevlenen çatışma, Dağlık Karabağ’ın Ermeni askerleri tarafından işgali ve Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının bütünlüğünün ihlal edilmesi hakkında düzenlendi. Ayrıca, yapılan basın açıklaması, Ukraince, Azerbaycan Türkçesi, Rusça ve İngilizce yayımlandı. Gerçekleşen protestoya Ukrayna milletvekilleri de dahil olmak üzere yaklaşık 400 kişi katıldı. Miting, Kıyiv Belediyesinden izinli şekilde yapıldı.

“AZERBAYCAN’IN KARABAĞ’DAN HARİÇ 7 BÖLGESİ DAHA İŞGAL ALTINDA!”

Kırım Haber Ajansına konuşan Ukrayna’daki Azerbaycanlılar Diasporası Başkanı Hikmet Cavadov konuyla ilgili açıklamasında, “BM’nin Dağlık Karabağ’la bağlı 1993 yılında onaylanmış  4 kararı var. Ancak bunlar 27 yıldır hiçbir şekilde yerine getirilmiyor. Yani Azerbaycan da Ermenistan da BM’ye dahil. Ermenistan, bu teşkilata dahil olan ülkenin, yani Azerbaycan’ın topraklarını işgal etti. 1992-1993 yılları arasında Dağlık  Karabağ bölgesinin olmasına rağmen Azerbaycan’ın bu bölge ile alakası olmayan 7 başka bölgesi de Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir.” ifadeleri kullandı.

BM’NİN KARABAĞ KONUSUNDA KABUL EDİLEN KARARLARI HALA UYGULANMADI

Ukrayna’daki Azerbaycanlılar Diasporası Başkanı Cavadov, BM Güvenlik Konseyi tarafından Dağlık Karabağ konusunda kabul edilen 4 kararda da Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından serbest bırakılması hakkında maddeler olduğunu, ancak bugüne kadar bu maddelerin hiçbirisinin uygulanmadığını ve tamamen bu nedenle bugün Kıyiv’deki BM Ofisi yanında protesto düzenlendiğini kaydetti. Hikmet Cavadov, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını sümen altı etmek istediğini kaydederek, “Karabağ’da ve o 7 bölgede meselenin üzerinden geçmek için Ermeniler, Azerbaycan’ın kuzey tarafında yeniden silahlı saldırılar düzenledi. Oranın Karabağ’a hiçbir alakası yoktur. Yani onlar, bu meseleyi Karabağ’dan başka bir yere yönlendirmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA HER BİR AZERBAYCAN TÜRKÜ İÇİN KARABAĞ ŞEREF MESELESİDİR”

Cavadov, “Dünyada her bir Azerbaycan Türkü için Karabağ şeref meselesidir. Bu yüzden biz Ukrayna’da yaşayan Azerbaycanlılar olarak Azerbaycan ordusuna katılmak üzere liste bile hazırladık ve Azerbaycan Savunma Bakanlığına gönderdik. Bunun dışında bu ülkede olan tüm uluslararası teşkilatlardan Azerbaycan’ın hakları korunmasını talep ediyoruz. Ukrayna’da Azerbaycan diasporası en büyük diasporalardan birisidir ve bizim bu konuda mücadelemiz devam edecek.  Bundan sonra da bu meselelerde aktif olmaya çalışacağız ve devletimizin, halkımızın hakklarını savunacağız.” dedi.

Ukrayna’daki Azerbaycanlılar Diasporası Başkanı, konuşmasını sonuçlayarak şu ifadeleri sözlerine ekledi:

“Biz topraklarımızı geri almak için savaşmaya da hazırız, ancak tüm ülkeler gibi biz de barış taraftarıyız.”


Azerbaycan
Birleşmiş milletler
protesto eylemi
Bunlara da bakın: