Ukrayna, DAEŞ ve El Kaide'ye yönelik AB yaptırımlarına katıldı

Haberler
E. K.
27 Kasım 2020, 17:40
E. K.
27 Kasım 2020, 17:40

Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütleri DAEŞ ve El Kaide’ye yönelik yaptırımlarına Ukrayna ve 10 ülke daha katıldı. AB Konseyi, 19 Ekim 2020 tarihinde aldığı kararla, iki terör örgütü ve bunlarla ilişkili kişilere uygulanan yaptırımları 31 Ekim 2021’e kadar uzatmıştı.

Ukrayna, AB’nin terör örgütleri DAEŞ ve El Kaide’ye yönelik yaptırımlarına katıldı. Avrupa Konseyi basın servisinden 26 Kasım tarihinde yapılan açıklamada, “Aday ülkeler Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk, İstikrar ve Ortaklık Süreci ülkesi ve potansiyel aday Bosna Hersek, Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi ülkeleri İzlanda ve Lihtenştayn, Avrupa Ekonomik Alanı üyeleri ve Ukrayna, Moldova Cumhuriyeti, Ermenistan ve Gürcistan Konsey’in söz konusu kararına katıldılar.” ifadesine yer verildi.

“AB BU TAAHHÜDÜ DİKKATE ALIYOR”

Ülkelerin, ulusal politikalarının Konseyin yaptırım kararına uygun olmasını sağlayacağı belirtilen açıklamada, “Avrupa Birliği bu taahhüdü dikkate alıyor ve memnuniyetle karşılıyor.” denildi. Yaptırımlar, seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeriyor. AB ülkelerinin vatandaşları ve AB içindeki şirketlerin yaptırım uygulanan kişilere ve örgütlere ekonomik kaynak sağlaması da yasaklanıyor.

YAPTIRIM LİSTESİNDE 5 KİŞİ BULUNUYOR

AB’nin yaptırım listesinde ikisi Cezayir, üçü Fransız vatandaşı beş kişi bulunuyor. AB, 2016’dan beri DAEŞ ve El Kaide ile bunlarla bağlantılı kişi ve kuruluşlara yaptırım uyguluyor. AB, kendi yaptırım rejiminin bağımsız ancak Birleşmiş Milletlerin yaptırımlarına tamamlayıcı olduğunu belirtiyor. AB Konseyi’nin, 19 Ekim 2020 tarihinde aldığı kararla, iki terör örgütü ve bunlarla ilişkili kişilere uygulanan yaptırımlar 31 Ekim 2021’e kadar devam edecek.