Ukrayna'da yerel seçimlerin birinci turu düzenlendi

Haberler
Anife Bilal
26 Ekim 2020, 14:17
Anife Bilal
26 Ekim 2020, 14:17

Ukrayna’da 25 Ekim 2020 tarihinde yerel seçim heyecanı yaşandı. Seçimlere katılım oranının geçen yıl düzenlenen cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine göre oldukça düşük olduğu gözlendi.

Ukrayna vatandaşları 25 Ekim 2020 tarihinde köy, şehir ve bölge meclislerinin üyelerini seçmek için sandığa gitti. Düşük katılım oranı ile gerçekleşen yerel seçimler, uluslararası gözlemciler tarafından güvenli ve kurallara uygun yapılan seçimler olarak tanındı. 

KATILIM ORANI YÜZDE 37’DE KALDI

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Oleg Didenko, dün akşam yaptığı açıklamada, seçimlere katılım oranının yüzde 37 olduğunu açıkladı. Katılım oranının dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla düşük olduğu belirtildi.

SEÇİMLER GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Anton Geraşçenko, seçimlerin güvenli bir şekilde geçtiğini bildirdi. Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sivil toplum örgütleri ve uluslararası gözlemciler tarafından seçimler, güvenli gerçekleşen seçimler olarak kabul edildi. İçişleri Bakanlığı ve Milli Polis kurumları şeffaf, profesyonel ve verimli hareket etti.”

G7 ÜLKELERİ UKRAYNA’DAKİ YEREL SEÇİMLERİ DEĞERLENDİRDİ

G7 ülkeleri Büyükelçileri, Ukrayna’da düzenlenen yerel seçimleri  değerlendirerek,  “Demokrasi işbaşında” ifadelerini kullandı. Sosyal medya üzerinden dün akşam yayımlanan açıklamada, “G7 Büyükelçileri, demokratik oy kullanma haklarını gerçekleştirdikleri için Ukrayna vatandaşlarını tebrik ediyor.  İşte demokrasi iş başında; vatandaşlar şehir ve bölgelerinin yaşamına doğrudan dahil oluyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

“NİHAİ SEÇİM SONUÇLARI 3-5 GÜN SONRA BELLİ OLUR”

İnter kanalında konuşan Ukrayna Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Sergiy Dubovik, “Çoğu bölgede nihai seçim sonuçlarının 3-5 gün içinde açıklanmasını umuyoruz…” diye belirtti.

Bununla birlikte Dubovik, seçimlerin ikinci turunun düzenleneceği tarihin, Merkez Seçim Komisyonunun nihai seçim sonuçlarını açıklayacağı tarihe bağlı olduğunu ifade etti.

2. TUR TAHMİNEN 15 KASIM’DA YAPILACAK

Daha önce Merkez Seçim Komisyonu, Belediye Başkanları seçimlerinin 2. turunun büyük ihtimalle 15 Kasım 2020 tarihinde düzenleneceğini açıklamıştı.

SADECE BİR BÜYÜKŞEHİRDE YÜZDE 50 SINIRI AŞILDI

Açıklanan ön tahminlere göre, Ukrayna’daki büyük şehirlerden sadece Harkiv’de eski Belediye Başkanı Gennadiy Kernes’in yüzde 50 sınırını aşarak birinci turda tekrar başkanlık koltuğuna oturacak. Bilindiği gibi daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ukrayna’da düzenlenecek yerel seçimlerde aday olan tüm Kırım Tatarlarına destek verdiğini açıkladı.