Ukrayna'da yaşayan Çinli: Putin'i Ruslar bile sizin kadar desteklemiyor

Güncel
qha muhabir
10 Mart 2022, 01:01
qha muhabir
10 Mart 2022, 01:01

Ukrayna’da yaşayan Çinli Wang Jixian Ukrayna ile ilgili güncel haberleri paylaştığı için WeChat hesabı “kötü niyetli söylentiler ve yasa dışı içerik yaydığından şüphelenildiği” gerekçesiyle kısıtlandı. Çin’deki Putin hayranları tarafından ölümle tehdit edildi.

Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Odessa kentinde yaşayan programcı Wang Jixian, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından güncel durumları, WeChat ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında paylaşıyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya işgalini ve saldırgan davranışlarını eleştiriyor.

Videoları arasında Rus savaş uçaklarının düşürüldüğü, Rus pilotların yakalandığı ve bombalamada öldürülen kanlı Ukraynalı sivillerin cesetleri yer aldı. Bu nedenlerlerden dolayı Wechat hesabı kısıtlanan, Çinli troller tarafından ölümle tehdit edilen Wang Jixian VOA‘ya verdiği röportajda yaşadıklarını anlattı.

ÖLÜMLE TEHDDİT EDİLİYOR

Ukrayna ile ilgili güncel haberler paylaşan Wang Jixian’in WeChat hesabının, an paylaşımı, grup sohbeti ve yorum işlevlerine kısıtlama getirildi. videoları silindi. Üstelik Rus işgalini destekleyen Çinli “troller” tarafından toplu saldırılara maruz kaldı. “Vatan haini” ve “Çinlilerin yüz karası” gibi hakaretlere uğradığı gibi kimi şahıslar da onu Çin’e döndüğünde “cezalandırmakla”, kimileri de doğrudan ölümle tehdit ediyor.

Wang Jixian, güncel savaş durumlarını yayımlamanın yanı sıra, zamanının çoğunu Çin’deki Putin’i ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini destekleyenlerin saldırılarına karşı koymakla geçiriyor.

“SİZ PUTİN’İ RUSLARDAN DAHA FAZLA DESTEKLİYORSUNUZ”

Sürekli kendisinin “yalancı” olarak suçlandığını dile getiren Wang Jixian, Putin hayranlarına kendi Çin pasaportunu ve Ukrayna ikamet kartını göstererek “Rusya’nın bombaladığı Ukrayna’da Çinlilerin ve Kıyiv Büyükelçiliğinizin de olduğunu unutmayın” diyerek seslendiğini kaydetti.

Çin sosyal medyalarında, Rusya’nın bir “meşru müdafaa” savaşı yürüttüğünü savunanların çok olduğunu belirten Wang Jixian, “Bir ülkenin meşru müdafaa savaşı başka bir ülkenin başkentlerinde mi yapılmalı?” diye karşılık verdiğini, onlara “Ruslar bile Putin’i o kadar desteklemiyor. Siz Putin’i Ruslardan daha fazla destekliyorsunuz?” ifadesinde bulunduğunu söyledi.

“ARTIK BENİM İKİ SAVAŞ ALANIM VAR”

Wang Jixian ayrıca şunları ifade etti: “Artık benim iki savaş alanım var. Yakınımda çok korkutucu bir savaş var. Tanklar var, görebiliyorum. Onlardan kaçabiliyorum. Diğer savaş alanı daha da korkunç, göremiyorum ama hep orada. Kim olduklarını bile bilmiyorum, beni öldürmekle tehdit ediyorlar.”