Ukrayna'da "Yasa Dışı Zenginleşme Yasası" yürürlüğe girdi

Ekonomi
Anife Bilal
27 Kasım 2019, 12:50
Anife Bilal
27 Kasım 2019, 12:50

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy tarafından imzalanan “Yasa Dışı Zenginleşme Yasası” yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in 25 Kasım 2019 tarihinde imzaladığı yasa, bugün Ukrayna Sesi gazetesinde yayımlandı. İmzalanan yasayla beraber, Ukrayna Ceza Kanunu’na Yasa Dışı Zenginleşme başlıklı 368-5. madde eklenecek.

Kabul edilen yasa, 6.5 bin vergilendirilemez asgari ücret büyüklüğünde aktif edinen bir kamu görevlisine, 3 yıla kadar belirli faaliyetleri yapma yasağı ile 5-10 yıl arası hapis cezası verilmesini öngörüyor.

Kanun maddesinde, aktifler adı altında; nakit para (nakit ve bankalar veya diğer finansal kuruluşların hesaplarına yatırılan para), diğer varlıklar, varlık hakları, kripto para gibi maddi olmayan varlıklar ve ayrıca devlet veya yerel yönetim yetkilileri için yapılan iş ve verilen hizmetlere atıf yapılıyor.

DÜNYA BANKASI YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Konuyla ilgili Dünya Bankasından yapılan açıklamada, Zelenskiy’in ilgili yasayı imzalayarak yasa dışı zenginleşmelere yönelik cezai sorumluluğu geri getirdiği vurgulanarak, “Dünya Bankası, Ukrayna’da yolsuzluğa karşı koyma noktasında önemli bir boşluğu dolduran ve Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu ile Özel Yolsuzlukla Mücadele Savcılığına yolsuzlukla mücadele etmede güçlü bir dayanak sağlayan yasayı memnuniyetle karşıladı.” ifadelerine yer verildi.