Ukrayna'da Türk şirketlerinin ağırlıkta olacağı sanayi parkı inşa edilecek!

20 Kasım 2019, 12:00

Ukrayna’nın Mariupol kentinde sanayi parkı inşa edilmesi planlanılıyor. 12 fabrikadan oluşacak merkezde, 10 Türk, 1 Alman ve 1 Ukrayna sermayeli fabrika yer alacak.

Ukrinform haber ajansına konuşan Azovbudlift Ltd şirketi Genel Müdürü İsmail Hacioğlu, “Mariupol’da güçlü bir organize sanayi parkının inşaatı başlıyor, sanayi parkı bölgesinde 12 farklı işletme kurulacak. Yeni yılın ardından ihale yapılacak. İlk aşamada 4 tesis açılacak, inşaatların 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. İkinci ve üçüncü aşamada 4’er fabrika daha açılacak. Beş yıl içinde organize sanayi merkezi tam potansiyelinde çalışmaya başlayacak.” dedi.

Toplamda, sanayi parkında yaklaşık 1,500 bin kişi çalışacak ve projenin yıllık cirosu 78 milyon dolar olacak.

Hacıoğlu’nun açıklamalarına göre, ilk aşamada asansör, mobilya tertibatı, metal kapı üreten fabrikalar faaliyete geçecek. 2019 Ağustos ayında ilgili şirketler, organize sanayi alanındaki yerlerin satın alma işlemini gerçekleştirdi

“PROJEYE TÜRK İŞ ADAMLARININ YOĞUN İLGİSİ VAR”

Türk iş adamlarının bir organize sanayi projesinin bir parçası olarak işletmelerini burada kurma konusundaki yoğun ilgisine dikkat çeken Hacıoğlu, “12 fabrikadan 10’u Türk sermayesi, biri Alman, biri de Ukraynalı. İşadamları beklemek istemiyor. Onlar para yatırmak ve hızlıca kar etmek istiyorlar, bu nedenle projenin birkaç aşamaya ayrılmasına karar verildi. Türkiye’nin bu konuda deneyimine bakarsanız, zaten çok sayıda sanayi bölgesi ve sanayi parkının kurulduğunu ayrıca bu projelerin çok etkili olduğunu görürsünüz. Devletin bu gibi oluşumlara destek de bulunması önemli.” dedi.

Türk iş adamı Mariupol kentinin mevcut yerel yönetimin projeyi aktif olarak tanıttığı ve geliştirilmesine katkıda bulunduğu belirtti.


Mariupol
sanayi parkı
Türk işadamı
Ukrayna
Bunlara da bakın: