Ukrayna'da tarım arazilerinin satışı bugünden itibaren başladı

Haberler
Anife Bilal
01 Temmuz 2021, 13:09
Anife Bilal
01 Temmuz 2021, 13:09

Ukrayna vatandaşları, bugünden itibaren tarım arazilerini yasal bir şekilde satışa çıkarabilecek ve satın alabilecekler. Tarım arazilerin satışına yönelik moratoryumun (bir faaliyetin veya yasanın ertelenmesi veya askıya alınması) geçerliliğini fesheden yasa bugün yürürlüğe girdi. 

Ukrayna Parlamentosu tarafından, 31 Mart 2020 tarihinde, kabul edilen tarım arazilerinin satışa çıkarılmasına ilişkin yasa, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Yasaya göre, 1 Temmuz 2021’den 1 Ocak 2024 yılına kadar sadece Ukrayna vatandaşları tarım arazileri satın alabilecek. Yasanın yürürlüğe girdiği günden itibaren ilk iki yıl içinde bir kişi sadece 100 hektarlık arazi satın alabilecek. Ayrıca yasaya göre, tüzel kişilikler, sadece 2024 yılından itibaren arazi satın alma hakkına sahip olabilecek. Öte yandan bir tüzel kişinin elinde olan arazi toprakların miktarı 10 bin hektarı aşamayacak.

YABANCILAR ANCAK REFERENDUMDAN SONRA TARIM ARAZİ SAHİBİ OLABİLİR

Yabancı uyruklu kişiler ise yalnızca yapılacak olan halk oylaması (referandum) sonrasında, Ukrayna’da tarım arazisine sahip olabilecekler. Bununla birlikte yasa, yabancıların, referandumun sonucu ne olursa olsun Ukrayna devlet sınırına 50 kilometreye kadar yakın olan bölgelerde arazi sahibi olmasını yasaklıyor.

İŞGALCİ DEVLETİN VATANDAŞLARI ARAZİ SAHİBİ OLAMAZ

Öte yandan işgalci devletin vatandaşlarının ve işgalci devletin vatandaşlarının ortak olduğu şirketlerin, Ukrayna’daki toprak arazileri satın alması yasaklanıyor.

Daha önce, pay sistemi ile dağıtılmış olan arazilerin satılması yasaktı.  Sadece miras yolu ile el değiştirmelerine izin veriliyordu. Bundan dolayı ekonomik durumu yetersiz olan veya ileri yaşa gelen çiftçilerin topraklarını, ya büyük firmalar çok ucuza kiralıyor yada araziler boş duruyordu. Yürürlüğe giren yasa ile, tarım arazilerinin ekonomiye katkı sağlaması amaçlanıyor.