Ukrayna'da tahıl sevkiyatı için hazırlıklar tamam

Ekonomi
Filiz
25 Temmuz 2022, 18:44
Filiz
25 Temmuz 2022, 18:44

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov bugün düzenlediği basın toplantısında, Karadeniz limanlarından dünya pazarlarına tahıl ihracatının yeniden başlamasını sağlayacak olan anlaşmanın bu hafta devreye gireceğini açıkladı. Kubrakov, tahıl sevkiyatının çarşamba günü Çornomorsk Limanı’ndan yapılmasını beklediklerini kaydetti.

Rusya’nın saldırıları nedeniyle dünya pazarına çıkamayan Ukrayna tahılı için yapılan çalışmalar bu hafta içinde meyvesini verecek. Tahıl koridoru anlaşması, 22 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ve Ukrayna askeri heyetlerinin katılımıyla İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda imzalandı. Anlaşmaya göre tahıl gemileri ilk önce İstanbul’a gelecek ve buradan dünya pazarlarına dağılacak.

UKRAYNA TAHIL SEVKİYATI NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov bugün düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın saldırılarına rağmen ilk tahıl sevkiyatının çarşamba günü Chornomorsk Liman’ından yapılmasının beklendiğini açıkladı. Daha sonra yapılacak olan sevkiyatlarda, Odesa ve Pivdeny Limanlarının kullanılacağına dikkat çekti.

Rus ablukası altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye Cumhuriyeti, 22 Temmuz’da bir kez daha Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin katıldığı kritik bir toplantıya ev sahipliği yapmıştı. Toplantıda, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalanmış ve tahıl koridoru planının icrası ve denetimi için İstanbul’da müşterek koordinasyon merkezi kurulması kararlaştırılmıştı.