"Ukrayna'da sıkı karantina uygulamasına kesinlikle geçilecek"

Güncel
Anife Bilal
02 Aralık 2020, 12:03
Anife Bilal
02 Aralık 2020, 12:03

Ukrayna Savunma ve Güvenlik Sekreteri Oleksiy Danilov, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Ukrayna’da sıkı karantinanın mutlaka uygulanacağını ifade etti. Danilov, sıkı karantinanın uygulanacağı tarihin henüz netleştirilemediğini kaydetti.

Ukrayna 24 televizyon kanalında dün yayınlanan bir programda konuşan Ukrayna Savunma ve Güvenlik Sekreteri Oleksiy Danilov, ülkede sıkı karantina uygulamasına geçileceğini doğruladı. Danilov, yönetimin şu an karantina tarihleri konusunda müzakere ettiğini belirtti.

“SIKI KARANTİNA TEDBİRLERİ KESİNLİKLE UYGULANACAK”

Ukrayna’nın sıkı karantinadan kaçamayacağını söyleyen Danilov, “Tek karar verilecek konu zaman; ya aralık ya da 2 Ocak’tan itibaren. Şu an uzmanlarla bu konu tartışılıyor. Dün Cumhurbaşkanı Zelenskiy bir toplantı yaptı. Toplantıda karantina şartları konuşuldu. Sıkı karantina kesin uygulanacak.” dedi. 

Daha önce Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, 30 Kasım 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Şubat 2021’e kadar koronavirüs insidansındaki artışı dengelemek için Ukrayna’nın 3 haftalık sıkı bir karantinaya ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Sağlık Bakanı, “Üç haftalık sıkı karantinaya ihtiyacımız var. Kovid-19 salgını dışında mevsimsel grip salgını da var; tüm bunlar durumu etkiliyor. Şubat ayına kadar koronavirüs insidansını düşürmemiz ve durumu dengelememiz çok önemli.” diye açıklama yaptı.

Daha önce Ukrayna’da, 11 Kasım 2020 tarihinde, ülke genelinde koronavirüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla hafta sonu karantinası uygulanmaya başlamıştı.