Ukrayna’da savaşın gölgesinde Vışıvanka Günü kutlanıyor

Güncel
Anife Bilal
19 Mayıs 2022, 11:37
Anife Bilal
19 Mayıs 2022, 11:37

Bugün Dünya Vışıvanka Günü kaydediliyor. Dünya Vışıvanka Günü geleneksel olarak her yıl mayıs ayının üçüncü perşembesi kutlanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska, yaptığı paylaşımda savaşın Vışıvanka Günü’ne yeni bir anlam kattığını vurguladı.

Ukrainlerin, Sovyetler Birliği zamanında giyilmesi yasak olan, bağımsızlığa kavuşulduktan sonra serbestleşen, işlemeli geleneksel kıyafetleri Vışıvanka, önemli bir sembol ve halkın hazinesi olarak kabul ediliyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Vışıvanka Günü dolayısıyla yaptığı video paylaşımda, “Güçlü, yenilmez, cesur ve özgür Ukrayna Vışıvanka Günün kutlu olsun!” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda Vışıvanka Günü’nün Ukrayna’da uzun yıllar boyunca kutlandığını ama savaşın bu güne yeni bir anlam kattığını belirtti. Olena Zelenska, “Bazılarınız onu (vışıvankayı) yıkılan evdeki dolaptan çıkarıyor. Bazılarınız onu eviyle birlikte kaybetti. Bazılarınız onu artık bombalanmayan memleketinde, bazılarınız hayatını riske atarak işgal altındaki bölgelerde giyecek… Bu günü Ukraynalılar uzun zamandır kutluyor ama savaş bu güne yeni bir anlam kattı.” dedi.

UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİNDEN MESAJ

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Vışıvanka Günü dolayısıyla sosyal medya hesabından ailenin resmini paylaşarak, “Güçlü aile, özellikle vışıvankalı aile; güçlü devlet demektir!” ifadesini kullandı.