Ukrayna'da savaş suçu işlemekten yargılanan Rus askerler mahkemeye çıkarıldı

Güncel
qha muhabir
27 Mayıs 2022, 02:43
qha muhabir
27 Mayıs 2022, 02:43

Ukrayna’da savaş suçu işleyen Rus askerler cezasız kalmıyor. Ukrayna’nın Harkiv kentine saldıran 2 Rus asker Aleksandr Bobukin ve Aleksandr İvanov, 12 yıl hapis istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme duruşmasının kararı ise 31 Mayıs’a ertelendi. İşgalci birliğe mensup Rus askerler savaş suçlarını kabul ederek af diledi.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta kadın, çocuk, bebek demeden savunmasız sivilleri hedef almaya devam ediyor. Binlerce insanın yerinden edilmesine ve ölümüne sebep olan işgalcilerin savaş suçları gün yüzüne çıkıyor.

Ukrayna’nın Harkiv kentine saldıran 2 Rus askeri, savaş suçu işlemekten yargılanmak üzere Ukrayna’nın Poltava bölgesinde mahkemeye çıkarıldı. Aleksandr Bobukin ve Aleksandr İvanov isimli Rus askerler 24 Şubat’ta Belgorod bölgesinden Harkiv’e topçu saldırısı düzenlediği tespit edilerek, mahkeme tarafından suçlu bulundu. Saldırı düzenleyen askerlerin Harkiv bölgesindeki alt yapıya zarar verdiği de saptandı.

“SUÇUMU KABUL EDİYORUM”

Suçlu Rus asker Bobukin duruşmada, “Suçlandığım suçlardan tamamen suçluyum. Ukrayna’ya Rusya’dan ateş açtık” açıklamasında bulundu. Diğer Rus asker İvanov ise, maksimum hapis cezasına çarptırılmak istemediğini belirterek, “Af diliyorum ve cezada indirim istiyorum” dedi.

RUS ASKER MÜEBBET HAPSE ÇARPTIRILMIŞTI

Savcılık, suçu tespit edilen askerler hakkında 12 yıl hapis cezası istedi. Mahkeme duruşmasının kararı ise 31 Mayıs’a ertelendi.

Ukrayna’da 62 yaşındaki sivili öldürerek savaş suçu işleyen 21 yaşındaki Rus asker Vadim Şişimarin de müebbet hapse çarptırılmıştı. Suçunu kabul eden Şişimarin, “Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması gereken bir durum olarak görüyorum. Suçumu inkar etmiyorum. İlk emri Makeev isimli teğmen verdi. İlk anda onun emrini yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar ifadelerle bana emrini tekrarladı. Teğmenin emrini yerine getirdim. Bu olaydan sonra hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim” demişti.

AB, BİRLEŞİK KRALLIK VE ABD, RUSYA’NIN İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARINI SORUŞTURMA GRUBU KURDU

Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri de Ukrayna’da savaş başlatan Rusya’nın savaş suçlarının soruşturulması için Vahşet Suçları Danışma Grubu (ACA) kurdu.