Ukrayna'da Rus saldırıları sonucunda en az 353 çocuk öldü

Güncel
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 10:27
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 10:27

Rus saldırıları sonucunda Ukrayna’da en az 353 çocuk hayatını kaybetti, 665’ten fazlası yaralandı. Ülkede, 2 bin 138 eğitim kurumu hasar gördü ve 221’i tamamen yıkıldı.

Ukrayna’da Rus işgal ordusu, her gün farklı yerleşim yerlerine füze atarak sivilleri hedef almaya devam ediyor. Ukrayna Çocuk Davaları Ofisi, 18 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, şu ana kadar, Rus saldırılarında en az 1018 çocuğun zarar gördüğünü ifade etti.

Ukrayna Çocuk Davaları Ofisi’nin açıklamasında, Rusya’nın işgali nedeniyle Ukrayna’da en az 353 çocuğun hayatını kaybettiği ve 665’ten fazla çocuğun yaralandığı bildirildi. Ölen ve yaralananların çoğunun Donetsk, Harkiv ve başkent Kıyiv bölgelerinde rapor edildiği belirtildi.

Ukrayna Çocuk Davaları Ofisinin açıklamasında ayrıca, en az 2 bin 138 eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunların 221’inin tamamen yıkıldığı bilgisi paylaşıldı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA AÇTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.