Ukrayna'da Rus propagandasının yayılması yasaklandı

Güncel
Anife Bilal
16 Mart 2022, 13:37
Anife Bilal
16 Mart 2022, 13:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus propagandasının Ukrayna’da yayılmasını engelleyen yasayı imzaladı. İlgili yasa ile, Ukrayna’da Rusya’nın faaliyetlerini teşvik eden bilgi içeriklerinin üretimi ve dağıtımı yasaklanıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’da Rusya’nın faaliyetlerini teşvik eden bilgi ürünlerinin üretiminin ve dağıtımının yasaklanmasını öngören yasayı imzaladı. İlgili yasa çerçevesinde; Rusya Federasyonu’nun saldırganlığını haklı çıkarılması ve eylemlerini “iç savaş” olarak sunulması, Rus ordusunu, paralı askerlerini ve yasa dışı silahlı grupların üyelerinin yüceltilmesi yasaklandı.

UKRAYNA RUS PROPAGANDASINI ENGELLİYOR!

Çıkarılan yasa ile, Rusya Federasyonu’nun saldırganlığını haklı çıkaran, reddeden ve yücelten kişilerin hukuki olarak cezalandırılmasını öngörüyor. Bununla birlikte, Rusya Federasyonu’nun 2014 yılındaki Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırısı için mazeretlerin yaratılması, saldırının meşru kabul edilmesi veya reddedilmesi ayrıca “iç çatışma”, “iç savaş“, “sivil çatışma” terimlerinin kullanılması yasaklandı. Yasanın kapsamının, siyasi partiler ve kamu kuruluşları için de geçerli olacağı ifade edildi.