Ukrayna'da Rus propagandasına karşı faaliyet yürütecek bir merkez kurulacak

Haberler
Anife Bilal
17 Şubat 2021, 11:59
Anife Bilal
17 Şubat 2021, 11:59

Ukrayna’da Rus propagandasına karşı faaliyet yürütecek özel bir merkez kurulacak. Rus propaganda mekanizmasına karşı, Ukrayna’nın tezlerini savunacak olan merkezin mart ayında faaliyete geçmesi planlandı.

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko (Oleksandr Tkachenko), Rus Dezenformasyonuyla Mücadele Merkezi isimli bir kuruluşun faaliyete geçeceğini bildirdi. Dün konuya ilişkin hazırlanan “Dezenformasyonla Mücadele: Avrupa Yaklaşımları ve Standartları” başlıklı çevrim içi seminerde konuşan Bakan Tkaçenko, şu anda hazırlık çalışmalarının yapıldığını aktardı.

RUS DEZENFORMASYONUYLA MÜCADELE MERKEZİ

Ukraynalı Bakan, Rus Dezenformasyonuyla Mücadele Merkezinin Ukrayna’daki sivil örgütlerle iş birliği yapacağını ve Rus propagandasına karşı koyma çalışmaları yürüteceğini anlattı. Bu bağlamda, Avrupa Birliği üye ülkelerinde faaliyet gösteren merkezlerle temasların kurulduğunu belirten Tkaçenko, Ukrayna’daki merkezin mart ayında faaliyetlere başlamasının beklendiğini ifade etti.

Bakan Tkaçenko, “Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi, Cumhurbaşkanlığı, Avrupa Entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı ofisi, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği yaparak en yakın zamanda Rus propagandasının meydan okumalarına karşı koymaya umuyoruz.” dedi.