Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor

Eğitim
Manas
28 Mayıs 2022, 13:46
Manas
28 Mayıs 2022, 13:46

Ukrayna’da işgalci Rus ordusu saldırılarıyla sivilleri hedef alırken çocuklar da hayatını kaybetmeye devam ediyor. Ukrayna Başsavcılığı, Rus işgalcilerin 3 aydır havadan ve karadan sürdürdüğü saldırıların sonucunda Ukrayna’da toplamda 242 çocuk hayatını kaybetti ve 440 çocuk ise yaralandı.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının sonucunda her geçen gün Ukraynalı çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Ukrayna Başsavcılığı, 28 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rus saldırılarında 242 çocuğun hayatını kaybettiğini ve en az 440 çocuğun yaralandığını duyurdu. Yapılan açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu ifade edildi.

UKRAYNA’DA 178 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Rus işgalciler, Paskalya Bayramı sabahı Ukrayna'da iki çocuğu öldürdü

Bununla birlikte, açıklamada Rus ordusunun saldırılarında bin 883 eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunlardan 178’inin tamamen yıkıldığı aktarıldı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.