Ukrayna'da Pazar günü seçim heyecanı yaşanacak

Güncel
Ömer Cihad Kaya
19 Temmuz 2019, 19:12
Ömer Cihad Kaya
19 Temmuz 2019, 19:12

Ukrayna, 21 Temmuz 2019 Pazar günü erken genel seçim heyecanı yaşanacak.

Ukrayna, gelecek dönemde parlamentoyu(Verhovna Rada) şekillendirecek olan adayların seçimi, için sandık başına gidiyor. 42 milyon nüfusa sahip ülkede, 21 Temmuz 2019 Pazar günü gerçekleşecek genel seçimlerde, 30 milyon dolayında seçmenin 410 milletvekilini belirlemek üzere sandığa gitmesi bekleniyor.

Esasında 450 sandalyeden oluşan Ukrayna Parlamentosunda Rus işgali altındaki Kırım ve Rusya yanlısı ayrılıkçı teröristlerin kontrolünde Donetsk ve Lugansk bölgelerinde seçimler gerçekleşmeyeceğinden, bu bölgelere ait 40 sandalye boş bırakılacak. Ukrayna parlamentosunda boş kalacak olan koltuklardan 12’si işgal altındaki Kırım, 28’i ise Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk ve Lugansk milletvekillerine ait.

Geriye kalan 410 milletvekili ise, Ukrayna Parlamentosunu şekillendirecek olan 21 Temmuz 2019’daki seçimle beraber belli olacak. Seçime katılmaya hak kazanan partilerin kontenjan listelerinden 225, partilerin bölgelerinden ise 185 aday meclise girecek.

UKRAYNA PARLAMENTO SEÇİMLERİNE KATILAN KIRIM TATARLARI, FARKLI PARTİLERDEN ADAYLIKLARINI KOYDU

Ukrayna Genel Seçimlerinde, Kırım Tatarları da bu yıl ilk olarak, 7 adayla seçimlere katılıyor. Kırım Tatarları, seçimlerde farklı partilerden adaylıklarını koydu. Başta, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu olmak üzere, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz,
Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna Enformasyon Politikası Bakanvekili Emine Ceppar,
Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanı danışmanı Gayana Yüksel, KırımSOS teşkilatı kurucularından Tamila Taşeva Ukrayna seçimlerine katılacak.

SON KAMUOYU YOKLAMALARI 5 PARTİNİN BARAJI GEÇECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR

Yaklaşan Ukrayna Parlamento seçimleriyle ilgili, ülkede faaliyet gösteren Razumkov Araştırma Enstitüsünün son kamuoyu yoklaması açıklandı. Enstitünün yaptığı araştırmaya göre; 21 Temmuz 2019, Pazar günü yapılacak olan seçimlerde beş siyasal partinin barajı aşması bekleniyor.

Buna göre; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Halkın Hizmetkarı Partisi yüzde 41,5ile ilk sıradaki yerini korurken, Yaşam İçin Muhalefet Cephesi yüzde 8Ses Partisi yüzde 8, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisi yüzde 8,3,  Yuliya Timoşenko’nun Anavatan partisinin ise yüzde 7 dolayında oy alması bekleniyor. Geri kalan seçmenlerin ise henüz kararsız veya başka partileri tercih edeceği belirtiliyor.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA BİNDEN FAZLA KİŞİ OY KULLANMA YERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Ukrayna’da 21 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek olan, olağanüstü Parlamento seçimlerinde 1000’in üzerindeki Kırım sakini olmak üzere; 70 bin Ukrayna vatandaşı oy kullanacağı yeri değiştirdi. 

Ukrayna Devlet Seçmen Kaydına göre; Kırım Özerk Cumhuriyeti 907 ve Sİvastopol (Akyar) 256 sakini geçici olarak oy kullanma yerini değiştirdiği öğrenildi.