Ukrayna’da Onur ve Özgürlük Günü kutlanıyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
21 Kasım 2020, 10:01
Mehmet Berk Yaltırık
21 Kasım 2020, 10:01

Ukrayna’da bugün Onur ve Özgürlük Günü kutlanıyor. Ülkede “Euromaydan” olarak anılan eylemler neticesinde yaşananların ve ülkelerinin özgürlüğü için hayatını kaybeden vatandaşların anısına 2014’ten itibaren her 21 Kasım’da Onur ve Özgürlük Günü kaydediliyor.

UKRAYNA TARİHİNDE DÖNÜM NOKTASI

Tam yedi yıl önce, dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşmasını askıya almasının ardından, 21 Kasım 2013’te Kıyiv Bağımsızlık Meydanı’nda “Euromaydan” olarak anılan eylemler başlamıştı. Eylemler, 2014 yılının Şubat ayında, Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve çevresinin ülkeden kaçmasıyla son bulmuştu.

HER 21 KASIM’DA KUTLANIYOR

Euromaydan eylemleri sırasında yüzden fazla kişi hayatını kaybetti ve bundan dolayı eylem sırasında ölenler “Semavi Yüz” olarak adlandırılmaya başladı. Olayların ardından dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 13 Kasım 2014 tarihinde Ukrayna’da 21 Kasım tarihinin Onur ve Özgürlük Gününün kutlanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Ukrayna genelinde ve başkent Kıyiv’de çeşitli etkinliklerle hem Euromaydan olayları sırasında hayatını kaybedenlerin anılacak hem de ülkenin özgürlüğüne ve onuruna sahip çıkmasının sembolü olan gün kutlanacak.

TARİHİ “EUROMAYDAN”DAN, TARİHİ KARELER