Ukrayna'da, Onur Devrimi'nde hayatını kaybedenler 7. yılında anıldı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Şubat 2021, 18:03
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Şubat 2021, 18:03

Ukrayna’da 7 yıl önce 21 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşen Euromeydan Olayları (Onur Devrimi) kurbanları anıldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve eşi Cennet Yüzleri Anıtı’na çiçek bırakarak, saygılarını sundu.

Ukrayna’da, Onur Devrimi’nde hayatını kaybedenler 7. yılında da anıldı. Ukrayna genelinde 20 Şubat’ta Euromaidan protestoları sırasında öldürülenleri anmak için toplantılar düzenlendi. Ukraynalılar, 2014 yılında ülkenin Rusya dostu Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i deviren hükumet karşıtı Euromeydan protestolarına katılan düzinelerce katılımcının vurularak öldürülmesinin 7. yıldönümünde çeşitli anma etkinlikleri yapıldı. Euromeydan eylemleri sırasında yüzden fazla kişi hayatını kaybetti ve bundan dolayı eylem sırasında ölenler “Semavi Yüz Kahramanları” olarak anılmaya başlandı.

ZELENSKIY: UKRAYNA’NIN GELECEĞİ İÇİN ÖLENLERİN EBEDİ HATIRASI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve eşi, 20 Şubat’ta Kıyıv’in Bağımsızlık Meydanı’ndaki (Maidan Nezalezhnosti) Cennet Yüzleri Anıtı’nda saygılarını sundu. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna’nın geleceği için ölenlerin ebedi hatırası” ifadelerini kullandı.

ONUR DEVRİMİ (EUROMEYDAN) NASIL BAŞLADI?

Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB ile Ortaklık Anlaşmasını askıya almasının ardından, 21 Kasım 2013’te Kıyiv Bağımsızlık Meydanı’nda “Euromeydan” olarak anılan eylemler başlamıştı. Eylemler, 2014 yılının Şubat ayında, Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve çevresinin ülkeden kaçmasıyla son buldu.

Euromeydan (Onur Devrimi) aktivistleri 18 Şubat 2014 tarihinde, Anayasa değişikliklerinin ve Cumhurbaşkanının yetkisinin sınırlandırılması ile ilgili konuların ele alınması planlanan Ukrayna Parlamentosuna kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Binlerce insanının katıldığı yürüyüş, Gruşevskiy sokağında Parlamento’nun bulunduğu semti kapatan polis ve Berkut özel polis timi görevlileri tarafından engellendi. Aktivistler, polis kordonunu bozdu. Gruşevskiy sokağında lastikler yakıldı. Kıyiv’deki metro ulaşımı terör saldırısı tehlikesi gerekçesiyle durduruldu.

Aynı zamanda Bağımsızlık Meydanı’nda çatışmalar başladı. Kolluk kuvvetleri 17 Şubat akşam saatlerinde sözde terörle mücadele operasyonunu başlattı. Gruşevskiy ve İnstitutskaya sokaklarında eş zamanlı olarak saldırılar düzenlendi. Bölgede silah sesleri duyuldu, kolluk kuvvetleri el bombaları kullandı. Buna karşılık eylemciler, kolluk kuvvetleri görevlilerinin tarafına taş attı ve havai fişek kullandı. Euromeydan’ın sağlık merkezinin bulunduğu Sendikalar Evi’nde yangın başladı. Bir gün boyunca söndürülmeye çalışılan bu yangından aktivistler insanları kendi gücüyle kurtardı.

Euromeydan sağlık hizmetinin verilerine göre, 18 Şubat’ta meydana gelen çatışmalarda 23 kişi, 19 Şubat’ta 8 ve 20 Şubat’ta 47 kişi hayatını kaybetti.