Ukrayna'da öğrenciler Türkiye Bursları için ter döküyor

Haberler
E. K.
21 Haziran 2021, 17:37
E. K.
21 Haziran 2021, 17:37

Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünde Türkiye Bursları sınavları başladı. Türkiye Bursları’na bu sene Ukrayna genelinden 50 kişi, 178 ülkeden ise 165 bin kişi başvurdu.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Türkiye Bursları sınavları yapılıyor. Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünde düzenlenen sınavlara, ülke genelinden 50 kişi başvurdu. AA’nın haberine göre, bugün lisans seviyesinde sınavlar yapıldı, yarın ise yüksek lisans ve doktora seviyelerinde sınavlar gerçekleştirilecek.

178 ÜLKEDEN BAŞVURU YAPILDI

Türkiye Bursları Ukrayna mülakat heyetinden alınan bilgiye göre, bu sene Türkiye burslarına 178 ülkeden 165 bin başvuru yapıldı. Salgına rağmen başvuruların geçen seneye nazaran yaklaşık 10 bin arttığı, Ukrayna’da toplam 500 civarında Türkiye mezunu olduğunu belirtildi.

“TÜRKİYE’DE EĞİTİM AVRUPA KALİTESİNDE”

Sınava giren Giray Lumanov, Türkiye’yi tercih etme nedeni olarak eğitim kalitesini ve kültürel yakınlığı gösterdi. Türkiye’deki eğitimin, Avrupa kalitesinde olduğunu vurgulayan Giray, sinema ve televizyon bölümünde okumak istediğini ifade etti. Ahtem Abdulkayrov da Türkiye burslarına başvurduğunu çünkü Türkiye’nin dünyada en iyi eğitim sunan 50 ülke arasında yer aldığını anlattı. Ayrıca Türkiye’nin kendisine kültürel açıdan yakın olduğunu belirten Abdulkayrov, İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesinde Mimarlık okumak istediğini belirtti.

“BÜYÜK ÖĞRENCİ PROJESİ“

Türkiye’nin 1992’de “Büyük Öğrenci Projesi” olarak başlattığı, 2012’den itibaren de YTB koordinesinde “Türkiye Bursları” olarak devam eden proje sayesinde dünyanın birçok ülkesinden öğrenci, Türkiye’de öğrenim gördükten sonra ülkesine dönerek hem kendi insanlarına hizmet ediyor hem de Türkiye ile ülkesi arasında dostluk köprüsü kuruyor.

Türk yükseköğrenim sisteminin uluslararası nitelik kazanmasında önemli rol üstlenen program kapsamında, her yıl ortalama 7 bin öğrenciye burs veriliyor.

Yalnızca yabancı ülke vatandaşlarının yararlanabildiği Türkiye Burslarına her yıl belirli dönemde internet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Türkiye’ye gelen adaylar, ilk yıl aldıkları dil kursuyla Türkçe öğrendikten sonra yaptıkları tercihler doğrultusunda üniversitelere yerleştiriliyor.

Lisans, yüksek lisans, doktora ve bilimsel araştırma yapanlara verilen Türkiye Burslarına, öğrencilerin barınma ve beslenme ihtiyaçları ile aylık cep harçlıkları da dahil. Burs alanların Türkiye’de kaldıkları süre boyunca sağlık sigortası primleri de ödeniyor. Öğrencilerin Türkiye’ye ilk geliş biletleri ile mezun olduktan sonra ülkelerine dönüş biletleri de YTB tarafından karşılanıyor.

Türkiye Bursları’na 2020’de 172 ülkeden 156 bin başvuru alındı.