Ukrayna'da koronavirüs vakaları artışta: Yeni kısıtlamalar devrede

Güncel
Elvina Khalilova
17 Ağustos 2020, 12:21
Elvina Khalilova
17 Ağustos 2020, 12:21

Ukrayna’da tespit edilen koronavirüs vaka sayısı 92 bin 820’ye ulaştı. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ülkede son bir günde 1464 yeni vakanın tespit edildiğini bildirdi. Ukrayna’da salgın nedeniyle toplamda 21 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti ve virüse yakalanan 342 kişi de iyileşerek taburcu edildi.

Ayrıca, son 24 saat içinde en çok koronavirüs vakası, Rivne bölgesinde (178), Çernivtsi bölgesinde (165), İvano-Frankivsk bölgesinde (164), Lviv bölgesinde (128) ve başkent Kıyiv’de (104) görüldü. 

SALGIN BAŞINDAN BU YANA 2 BİN 98 KİŞİ ÖLDÜ

Salgın başından bu yana ülkede tespit edilen toplam vaka sayısı 92 bin 820’ye ulaştı. Bunlardan 48 bin 164 hasta iyileşti, 2 bin 98 hasta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

KIYİV’DE KARANTİNA TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 17 Ağustos 2020 tarihinden itibaren koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin atmasına ilişkin yeni kurallar uygulanmaya başladı. Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko’nun aktardığına göre, koronavirüs hastalığının yayılmasından dolayı şehirde “sarı bölge önlemler”i yürürlüğe giriyor. 

YENİ KISITLAMALAR

Kıyiv’de koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak yeni yasak ve kısıtlamalar şu şekilde:

  • kalabalık yerlerde, toplu taşımada maskesiz bulunma yasak;
  • kimlik belgeleri olmadan sokakta olmak;
  • öz tecrit rejiminde olan kişilerin tecrit etme veya gözlem yerlerinden izinsiz dışarı çıkmak;
  • 5 metrekareye 1’den fazla kişinin bulunması ile kitlesel etkinlikler düzenlenmesi;
  • sinema veya tiyatrolarda koltukların %50’den fazla dolu olması ve izleyiciler arasında birer koltuk mesafe olmaması;
  • toplu taşımada koltuk sayısından fazla yolcu taşımak.

UKRAYNA KORONAVİRÜS DURUMUNA GÖRE 4 BÖLGEYE AYRILDI

Bilindiği gibi Ukrayna Acil Durumlar Devlet Komisyonu, 3 Ağustos 2020’den itibaren koronavirüs (Kovid-19) yayılması açısından Ukrayna’yı “yeşil”, “sarı”, “turuncu” ve “kırmızı” bölgelere ayırdı. Devlet Bakanı Oleg Nemçınov’a göre, bu bölgelerin her birinde koronavirüs yayılmasına göre farklı kurallar uygulanacak.

BÖLGELERE GÖRE KISITLAMALAR

“Kırmızı” bölgedeki okullar Eylül ayında açılmayacak. Kamusal faaliyetler askıda olacak. Kafe ve restoranlar ile alışveriş merkezleri kapalı olacak. “Turuncu” bölgede oteller hariç konaklama faaliyetleri; eğlence işletmeleri yasak olup restoranlar gece çalışamayacak.

“Sarı” bölgede ise yaşlıların olduğu sosyal kurumları ziyaret etmek yasak olacak. “Yeşil” bölgede toplu taşımada sadece koltukta yolcu taşınabilecek. Ayrıca, sinemalar yüzde 50’den fazla dolu olamayacak.