Ukrayna'da koronavirüs kontrol altına alınmadan önlemler hafifletiliyor

21 Mayıs 2020, 11:45

Ukrayna’da tespit edilen koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 19 bin 706’ya ulaştı.

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov bu sabah düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Son 24 saat içinde 476 vaka tespit edildi. Salgının başından bu yana ise toplam 19 bin 706 vaka tespit edildi. Bunlardan  bin 405’i çocuk ve 3 bin 833’ü sağlık görevlisi.” diye kaydetti.

Ayrıca Bakan, son bir günde 15 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini ve 272 kişinin iyileştiğini belirtti.

Salgının başından bu yana Ukrayna’da toplam 6 bin 227 kişi iyileşti ve koronavirüs nedeniyle toplam 579 kişi hayatını kaybetti.

UKRAYNA’DA KARANTİNA ÖNLEMLERİ YUMUŞATILMAYA DEVAM EDİYOR

Ukrayna Bakanlar Kurulu dün 20 Mayıs 2020 tarihinde düzenlediği toplantıda karantina önlemlerinin, 22 Mayıs tarihinden itibaren yumuşatılmasını ve karantina rejiminin 22 Haziran’a kadar uzatılmasını öngören kararı kabul etti.

Kabul edilen karara göre, 22 Mayıs’tan itibaren şehir içi toplu ulaşım araçlarının, otel (restoran ve havuzları açılmadan) faaliyete başlamasına ayrıca seyirci olmadan spor müsabakaların düzenlemesine ve toplu ibadet edilmesine izin verilecek.

Karantina önlemlerinin yumuşatılmasının ikinci aşaması çerçevesinde, 25 Mayıs tarihinden itibaren anaokullarının açılması ve metronun faaliyete başlaması da öngörülüyor.

1 Haziran’dan itibaren ise şehirler arası tren ve otobüs seferlerinin yeniden faaliyete başlaması planlanılıyor.

Öte yandan restoranlar ve kültürel kurumların 10 Haziran’dan itibaren, havalimanlarının ise 15 Haziran’dan itibaren faaliyete geçmesi bekleniyor.


KORONAVİRÜS
Ukrayna
Bunlara da bakın: