Ukrayna'da koronavirüs: Hükumet karantina sürecini uzattı

Haberler
Anife Bilal
14 Ekim 2020, 22:53
Anife Bilal
14 Ekim 2020, 22:53

Ukrayna Bakanlar Kurulu, ülkede yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında devam eden uyarlanabilir karantinayı (karantinadan çıkma süreci) yıl sonuna kadar uzattı.

Ukrayna hükumeti bugün yaptığı toplantıda, ülkede yürürlükte olan karantina önlemlerinin 2020 yılının sonuna kadar uzatılması kararını kabul etti.

UKRAYNALILARIN GÜVENLİĞİNİ GARANTİNA ALTINA ALMAK İÇİN

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, “Hükumet bugün geçerli olan karantina önlemlerini uzatacak. Bu, Ukraynalıların güvenliğini garanti altına almak için gerekli bir adım. Şimdilik koronavirüs salgınını yavaşlatmaya yardım eden en etkili mekanizma.” dedi.

ÖNLEMLER ARTIRILDI

Karantinayı uzatan Bakanlar Kurulu, karantina önlemlerini de güçlendirmeye karar verdi. Buna göre, toplantılarda izin verilen kişi sayısına ilişkin kurallar değiştirildi. Bundan sonra 1,5 metrelik sosyal mesafe ve maske rejimine tabi olarak yeşil bölgede toplam 50 kişi, sarı bölgede en fazla 30 kişi, turuncu bölgede en fazla 20 kişiyi geçmeyecek toplu etkinliklere izin verilecek.

Sağlık Bakanlığından izin alarak ve belirli kurallara uyarak, spor müsabakalarının (uluslararası müsabakalar hariç) seyircisiz yapılmasına izin verilecek.

Hükumet ayrıca kırmızı bölge belirleme kriterlerini de değiştirmeye karar verdi. Buna göre, 14 gün boyunca bölgedeki insidans oranı (vaka artış oranı) 100 binde 320 olursa, bölge kırmızı bölge olacak.

Öte yandan restoran ve kafelerin çalışma saatleri ise 07.00 ile 22.00 olarak belirlendi.

BÖLGELERE GÖRE ÖNLEMLER ALINMAYA BAŞLADI

Bilindiği gibi Ukrayna yönetimi, temmuz ayında tüm ülkeyi kapsayan genel karantina uygulamasından vazgeçti. Bunun yerine ülkede ‘uyarlanabilir karantina’ uygulamasına başlandı. Bölgelerdeki durumu takip ediliyor ve ona göre bölge veya büyükşehirler yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı bölge olarak işaretleniyor.