Ukrayna'da koronavirüs hızla yayılmaya devam ediyor

03 Eylül 2020, 15:27

Ukrayna’da 2 Eylül 2020 tarihinde 2 bin 430 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov, bu sabah düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, son bir günde ülkede tespit edilen vaka sayısının 2 bin 430, vefat sayısının ise 54 olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte Bakan, 2 Eylül’de tespit edilen vakaların 149’unun çocuk ve 137’sinin sağlık görevlisi olduğunu ayrıca 416 kişinin tedavi için hastaneye yatırıldığını aktardı.

Salgının başından bu yana, Ukrayna’da toplam 128 bin 228 Kovid-19 vakası tespit edildi, 2 bin 710 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti ve 56 bin 676 hasta iyileşti.

EN ÇOK VAKA HARKİV BÖLGESİNDE

Son 24 saatte en çok yeni vaka Harkiv bölgesinde (301) görüldü daha sonra sırasıyla Lviv bölgesi (208), Ternopil bölgesi (242) ve Kıyiv’de tespit edildi.

UKRAYNA REMDESİVİR SATIN ALACAK

Öte yandan Ukrayna Bakanlar Kurulunun, Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan Remdesivir ilacının satın alınması için para ayırdığı bildirildi. Sağlık Bakanı Stepanov, “Bakanlar Kurulunun toplantısında Remdesivir ilacının satın alınması için bir fon ayrılmasına karar alındı. Bu Ukrayna’da henüz tescil edilmeyen bir ilaç. Ama yasa onu ülkeye getirmemize ve merkezi olarak satın almamıza izin veriyor.” diye bildirdi.

REMDESİVİR NEDİR?

Kovid-19’a karşı etkili tedavi aramaları devam ederken, Avrupa Birliğinde hastalar için tedavide kullanılması önerilen ilk ilaç Remdesivir oldu. Damar yoluyla enjekte edilen Remdesivir, koronavirüsün kendini çoğaltmak için kullandığı bir enzime müdahale etmek üzere geliştirildi.

ABD merkezli biyoteknoloji firması Gilead tarafından üretilen deneysel ilaç, laboratuvar dışında Kovid-19 hastaları üzerinde etkisi onaylanan tek ürün olarak değerlendiriliyor.

Remdesivir’in İspanya’daki deneylerini yürüten Roger Paredes’e göre söz konusu ilaç sadece orta şiddetteki Kovid-19 hastalarına etki ediyor. Hastalığı hafif veya solunum cihazına bağlanmayı gerektirecek kadar ağır geçiren hastalar üzerinde ise çok fayda sağlamıyor.

Gilead şirketi, kişi başına 5 günlük Remdesivir tedavinin 2 bin 340 dolara mal olacağını duyurdu.


KORONAVİRÜS
Ukrayna
Bunlara da bakın: