Ukrayna’da Konotop Zaferi'nin 361. yıl dönümü kutlandı

30 Haziran 2020, 08:51

Ukrayna’da 29 Haziran 2020 tarihinde Hetman İvan Vıgovskiy ve Kırım Hanı 4. Muhammed Giray liderliğinde Kozaklar ile Kırım Tatarlarının katıldığı Konotop Savaşı zaferinin 361. yıl dönümü vesilesiyle etkinlikler düzenlendi.

KIRIM TATARLARI VE KOZAKLARIN RUSLARI MAĞLUP ETTİĞİ SAVAŞ

Kırım Haber Ajansı muhabirleri, kutlama etkinlikleri kapsamında Çernigiv Bölgesinin İçna ilçesinin Krupiçpole kasabasındaki etkinliklere katıldı. Bu kasaba, 1659 yılında 4. Muhammed Giray liderliğindeki Kırım Tatarları ve İ. Vıgovskiy yanlısı Kozakların birleşerek Konotop Savaşı’na yola çıktığı bölge olarak biliniyor.  

Konotop şehrinde düzenlenen etkinliklere; Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Avrupa Dayanışması Partisinden milletvekili Mıkola Velıkovıç, eski siyasi tutsak Volodımır Baluh, ünlü Kırım tarihçisi Andriy İvanets, aktivistler ile Donbas savaşı gazilerinin katıldığı bildirildi.

KONOTOP SAVAŞI

Konotop Savaşı bilindiği gibi 1654-1667 yılları arası Ukrayna’nın Sumı Bölgesinin Konotop şehrinde meydana geldi. Savaşta, Konotop Kalesini kuşatan Knez (prens) Trubetskiy liderliğindeki Rus ordusu ile içinde Kırım Tatarları, İ. Vıgovskiy yanlısı Kozaklar, Polonya birlikleri ve farklı ülkelerden kiralanan askerlerin yer aldığı Hetman İvan Vıgovskiy liderliğindeki askerler karşı karşıya geldi.

Koalisyona karşı olarak yola çıkan Rusya yanlısı Pojarskiy ve Lviv Knezlerine ait soylu süvarileri ve İvan Bespalov yanlısı Kozak birliklerinin mağlup edilmesinin ardından Trubetskiy, şehir kuşatmasını kaldırmak ve Putivil’e kaçmak zorunda kaldı.

Konotop Savaşı
Ukrayna
Bunlara da bakın: